Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

4 czerwca po raz pierwszy przyznana zostanie Nagroda Solidarności

0
Podziel się:

Warta milion euro Nagroda Solidarności zostanie po raz pierwszy przyznana 4
czerwca br. w 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Otrzyma ją osoba,
która kierując się zasadami solidarności przyczyniła się do szerzenia demokracji.

Warta milion euro Nagroda Solidarności zostanie po raz pierwszy przyznana 4 czerwca br. w 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Otrzyma ją osoba, która kierując się zasadami solidarności przyczyniła się do szerzenia demokracji.

"Na 25-lecie odzyskania wolności przez Polskę rząd ustanawia Nagrodę Solidarności w wysokości miliona euro, która będzie przyznana osobie, która dzisiaj walczy o wolność i nagroda ma jej w tym pomóc" - powiedział dziennikarzom szef MSZ Radosław Sikorski, który jest pomysłodawcą nagrody.

Jak wyjaśnił, będzie się ona składała z trzech segmentów: 250 tys. euro otrzyma laureat, 700 tys. euro będzie przeznaczone na programy polskiej pomocy rozwojowej wskazane przez nagrodzoną osobę i 50 tys. euro na podróż studyjną laureata po Polsce, "żeby zaznajomić go z naszą udaną walką o wolność".

Nagroda zostanie sfinansowana z funduszy pozabudżetowych pozostałych po europejskich funduszach przedakcesyjnych, które - zapewnił Sikorski - zabezpieczają ją na kilka lat.

"Dzisiaj zwróciłem się ważnych osób z dziedziny walki o prawa człowieka i demokrację, w tym dwóch Polaków Lecha Wałęsy i Zbigniewa Bujaka, jako do nominatorów do nagrody. Decyzję podejmie Rada Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Minister spraw zagranicznych będzie miał coś do powiedzenia" - powiedział Sikorski.

Jak zaznaczył, poza uhonorowaniem laureata za wysiłki na rzecz obrony demokracji na świecie nagroda ma służyć "przypomnieniu światu, że to w Polsce się zaczęło jeszcze przed upadkiem muru berlińskiego; że w Polsce już 4 czerwca miały miejsce pierwsze w bloku komunistycznych od drugiej wojny światowej częściowo wolne wybory i że Polska jest krajem, który dobrze wykorzystał swoją wolność, zarówno w sensie instytucjonalnym jak i gospodarczym".

Nagroda Solidarności ma też służyć wzmocnieniu wizerunku Polski, jako kraju zaangażowanego w działania na rzecz propagowania, umacniania oraz obrony wartości demokratycznych na świecie - deklaruje resort spraw zagranicznych. Ma też stanowić wyraz wsparcia dla tych, którzy potrzebują pomocy w walce o demokrację.

Laureatem Nagrody Solidarności będzie mogła zostać jedynie osoba indywidualna, "która kierując się zasadami międzyludzkiej i międzynarodowej solidarności w sposób widoczny i rzeczywisty przyczyniła się do wprowadzenia, umocnienia lub obrony demokracji i transformacji systemowej na świecie, w poszczególnych krajach, bądź regionach".

Przyznanie Nagrody Solidarności wpisuje się w tegoroczne obchody 25-lecia polskiej transformacji. Kancelaria Prezydenta Bronisława Komorowskiego planuje, że 25-lecie przełomu 1989 r. ma być wykorzystane do wielkiej promocji Polski za granicą. "To jest najważniejsza rocznica w ciągu ostatnich 25 lat. Nie było od 350 lat, mniej więcej tak wyliczyliśmy, tak pełnego sukcesu ćwierćwiecza" - mówił w środę dziennikarzom szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.

Apogeum obchodów ma przypaść na 4 czerwca, czyli w 25 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów po II wojnie światowej. Na ten dzień zaproszony do Polski został m.in. prezydent USA Barack Obama. Szef Kancelarii Prezydenta podkreślił, że nie wiadomo jednak, czy Obama przyjedzie do naszego kraju. "Mamy taką nadzieję" - dodał.

Poza szefem amerykańskiego państwa prezydent Bronisław Komorowski chciałby też gościć inne ważne osobistości, m.in. liderów państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jak zaznaczył Michałowski, chodzi o to, by byli to przedstawiciele krajów, które razem z nami walczyły o wolność.(PAP)

mzk/ stk/ eaw/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)