Notowania

wiadomości
06.05.2011 15:53

4. dzień amerykański w Krakowie - sentymentalna podróż do San Francisco

Zabytkowy autobus z lat 50. przeniósł w piątek krakowian w klimat San Francisco. Organizatorzy dwugodzinnego happeningu postanowili przypomnieć miejsca, wydarzenia i postaci łączące oba miasta partnerskie, m.in. Czesława Miłosza i Helenę Modrzejewską.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Zabytkowy autobus z lat 50. przeniósł w piątek krakowian w klimat San Francisco. Organizatorzy dwugodzinnego happeningu postanowili przypomnieć miejsca, wydarzenia i postaci łączące oba miasta partnerskie, m.in. Czesława Miłosza i Helenę Modrzejewską. *

W południe plac obok Muzeum Inżynierii Miejskiej zamienił się w jedną z malowniczych uliczek San Francisco, na której zazwyczaj występują artyści. Widzowie zobaczyli pokaz street dance.

Następnie autobus ruszył w podróż po Krakowie. Pasażerowi otrzymali specjalne karty pokładowe. W trakcie przejażdżki mogli obejrzeć krótki spektakl teatralny inspirowany utworem Czesława Miłosza "Widzenia nad zatoką San Francisco" i projekcję multimedialną, będąca wirtualną podróżą po San Francisco.

W autobusie pojawiła się także Helena Modrzejewska - grana przez jedną z aktorek Teatru On Off. Ostatnim przystankiem był Teatr im. Juliusza Słowackiego, który uczestnicy przejażdżki mogli zwiedzić.

"Zorganizowaliśmy happening, by przypomnieć o bliskich relacjach, jakie łączą Kraków i San Francisco i o postaciach ważnych dla obu miast. W przyszłym tygodniu rozpocznie się Festiwal Czesława Miłosza, który mieszkał w Krakowie i w San Francisco. Przypominamy też Helenę Modrzejewską, która odnosiła sukcesy w Polsce i w USA. Jak widać przyjaźń między miastami trwa od wielu lat i jest inspirująca dla artystów" - powiedział PAP konsul USA ds. prasy i kultury Benjamin Ousley Naseman.

Dzień amerykański w Krakowie odbył się po raz czwarty. Jest on organizowany raz w roku w różnych terminach i towarzyszą mu różne wydarzenia m.in. wystawy i koncerty. Happening "Kraków - San Francisco" został zorganizowany przez Teatr Psychodelii Absolutnej On Off przy współpracy z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie.(PAP)

wos/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz