Notowania

wiadomości
06.04.2011 17:22

4. Forum Gospodarcze Aglomeracji Poznańskiej

Inwestycje w drogowe i kolejowe połączenia komunikacyjne zdecydowanie zwiększą konkurencyjność aglomeracji poznańskiej - przekonują uczestnicy odbywającego się w środę w Poznaniu 4. Forum Gospodarczego Aglomeracji Poznańskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Inwestycje w drogowe i kolejowe połączenia komunikacyjne zdecydowanie zwiększą konkurencyjność aglomeracji poznańskiej - przekonują uczestnicy odbywającego się w środę w Poznaniu 4. Forum Gospodarczego Aglomeracji Poznańskiej.

Forum jest elementem trwających w mieście do czwartku Poznańskich Dni Przedsiębiorczości. Biorą w nim udział przedstawiciele polityki, biznesu i nauki. Tematem przewodnim forum są inwestycje w mieście i w aglomeracji.

Jak ocenił Wojciech Kruk, prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, specyfiką aglomeracji poznańskiej jest fakt, że przedsiębiorcy mogą tu liczyć na wykwalifikowane kadry, jest za to problem z pozyskiwaniem wielu rąk do pracy.

"W związku małą liczbą ludzi do pracy nikt nie jest zainteresowany, by wybudować tu fabrykę. One będą powstawały w okolicach Poznania, natomiast samo miasto będzie centrum biznesowym z centrami badawczymi i ośrodkami rozwojowymi. W ten sposób będziemy przyciągać do Poznania wyżej kwalifikowany biznes" - powiedział Kruk.

Według starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego, kluczem do intensywniejszego rozwoju przedsiębiorstw w aglomeracji poznańskiej jest inwestycja w coraz lepszy układ komunikacyjny.

"Dziś przed nami są modernizacje ważnych linii kolejowych, budują się obwodnice Poznania, drogi powiatowe, kończone jest połączenie autostrady z zachodnią granicą państwa. Wkrótce będziemy jednym z lepiej skomunikowanych drogowo obszarów w Polsce" - powiedział.

Prof. Tomasz Kaczmarek, dyrektor Centrum Badań Metropolitalnych UAM w Poznaniu ocenił, że dobra lokalizacja od zawsze była atutem aglomeracji poznańskiej przy zdobywaniu nowych inwestorów.

"Jesteśmy najdalej wysuniętą aglomeracją na zachód a stamtąd przychodzi kapitał, przychodzą inwestorzy. To położenie w pobliżu zachodniej granicy kraju powoduje, że tu będziemy cały czas doceniani przez duże firmy" - stwierdził.

Wydarzeniu towarzyszą dwudniowe Targi Przedsiębiorczości oraz Poznańskie Dni Przedsiębiorczości Akademickiej.

W ich ramach zaplanowano m.in. warsztaty z psychologii biznesu, budowania marki w sieci czy prowadzenia rodzinnego interesu. Swoją pomocą obecnym i przyszłym przedsiębiorcom służą fachowcy z ośrodków naukowych, bankowości i doradztwa zawodowego.

Poznańskie Dni Przedsiębiorczości to wspólna inicjatywa Miasta Poznania, powiatu poznańskiego, Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich. (PAP)

rpo/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz