Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

54. edycja "Warszawskiej Jesieni" - od 16 września

0
Podziel się:

W ramach tegorocznego festiwalu "Warszawska Jesień" będzie prezentowana
muzyka współczesna, komentująca zagadnienia polityczne i społeczne. Poświęcona kwestii nieletnich
żołnierzy kompozycja "Strange News" zostanie wykonana na koncercie inauguracyjnym 16 września.

W ramach tegorocznego festiwalu "Warszawska Jesień" będzie prezentowana muzyka współczesna, komentująca zagadnienia polityczne i społeczne. Poświęcona kwestii nieletnich żołnierzy kompozycja "Strange News" zostanie wykonana na koncercie inauguracyjnym 16 września.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" odbędzie się w Warszawie w dniach 16-24 września pod hasłem "Muzyka jako komentarz do rzeczywistości - społecznej, politycznej".

Jak podkreślił dyrektor festiwalu Tadeusz Wielecki na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, temat tegorocznego festiwalu jest niecodzienny i problematyczny, bowiem zakłada udział muzyki w debacie o aktualnych problemach politycznych i społecznych. Dyrektor podkreślił, że "zaangażowanie, charakterystyczne, zwłaszcza ostatnio, dla sztuk wizualnych czy literatury, nie jest tak jasne w przypadku muzyki, abstrakcyjnej sztuki dźwięku".

Zdaniem Wieleckiego, przykładem angażowania się świata muzyki w debatę publiczną jest kompozycja "Strange News" na aktora, orkiestrę i projekcję wideo, która zostanie zaprezentowana na otwierającym festiwal koncercie. Jego twórcy, norweski kompozytor Rolf Wallin i belgijski dramaturg Josse De Pauwa, wykorzystali dokumentację wideo o dzieciach siłą wcielanych do wojska w czasie wojen domowych w Ugandzie i Kongo oraz zapisy rozmów z byłymi nieletnimi żołnierzami. Na scenie zatańczy i zaśpiewa aktor ugandyjski Arthur Kisenyi, który jako dziecko uniknął wcielenia do wojska.

Obok kompozycji "Strange News", publiczność koncertu inauguracyjnego, który odbędzie się w piątek 16 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie, usłyszy dzieło "Scontri" ("Zderzenia") Henryka Mikołaja Góreckiego. Zdaniem Wieleckiego, kompozycja polskiego kompozytora - poprzez kontekst polityczny czasów, w których powstała, i swój dźwiękowy radykalizm - była manifestem artystycznej wolności. W programie koncertu znalazły się też utwory: "10th April, Saturday... Pamięci ofiar Katynia" litewskiego kompozytora Broniusa Kutaviciusa i "Eye on Genesis III" japońskiego kompozytora Joija Yuasa. Na scenie warszawskiej filharmonii wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

W ramach tegorocznej "Warszawskiej Jesieni" odbędzie się 18 koncertów. Zaprezentowanych zostanie osiem prawykonań, pięć spośród nich powstało na zamówienie festiwalu. W programie znalazły się utwory: Phila Niblocka, Yannisa Kyriakidesa, Heinera Goebbelsa, Krzysztofa Pendereckiego, Romana Bergera i Agaty Zubel. Podczas festiwalu zagrają m.in.: London Sinfonietty, Orkiestra Wieku Oświecenia, Neue Vocalsolisten i Orkiestra Filharmonii Narodowej.

Koncertom będą towarzyszyć spotkania z kompozytorami, dyskusje oraz konferencja "Muzyka i polityka". W konferencji, która odbędzie się 24 września na Uniwersytecie Warszawskim, weźmie udział Ivo Josipović, prezydent Chorwacji, kompozytor i dyrektor festiwalu muzyki współczesnej Biennale Zagreb.

Napisane przez chorwackiego prezydenta kompozycje zostaną zaprezentowane na koncercie z udziałem Josipovića, który odbędzie się w piątek 23 września na Zamku Królewskim. Obecny na konferencji Jerzy Kornowicz, prezes organizującego festiwal Związku Kompozytorów Polskich zwrócił uwagę na to, że muzyk, który został głową państwa, stanowi dobry przykład powiązań między muzyką a życiem publicznym.

Wydarzeniem festiwalu będzie wykonanie "Oratorium na orkiestrę i chór mieszkańców Warszawy", opracowane przez artystkę sztuk wizualnych Zorkę Wollny i kompozytora Artura Zagajewskiego. W sobotę 24 września na ul. Chmielnej w Warszawie zaśpiewają warszawiacy, którzy odpowiedzieli na otwarte zaproszenie, wysłane przez organizatorów festiwalu do organizacji pozarządowych i gazet.

Nowym cyklem festiwalu będzie skierowana do najmłodszych "Mała Warszawska Jesień". Zainauguruje ją 16 września otwarcie interaktywnej instalacji dźwiękowej "Melodeusz" w Starej Kordegardzie w Łazienkach Królewskich. W ramach cyklu zaplanowano m.in. koncert grupowego komponowania "Dominobajki" na Krakowskim Przedmieściu, warsztaty muzyczne dla dzieci oraz operę "Przygody Sindbada Żeglarza".

Festiwal "Warszawska Jesień" został wpisany do programu kulturalnego polskiej prezydencji.(PAP)

mce/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)