Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

54. rocznica Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku

0
Podziel się:

Odsłonięcie pomnika adwokatów, którzy bronili przed sądami uczestników
powstania poznańskiego będzie najważniejszym elementem obchodów 54. rocznicy Powstania Poznańskiego
Czerwca 1956 roku. Przygotowano także portal poświęcony tym wydarzeniom.

Odsłonięcie pomnika adwokatów, którzy bronili przed sądami uczestników powstania poznańskiego będzie najważniejszym elementem obchodów 54. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Przygotowano także portal poświęcony tym wydarzeniom.

Obelisk "Adwokatom - obrońcom bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956r. oraz oskarżonych w procesach politycznych" zostanie odsłonięty 19 czerwca przy ulicy Stanisława Hejmowskiego, nieopodal siedziby wszystkich poznańskich prokuratur.

Z kolei w zakładkach portalu znajdą się materiały i dokumenty przybliżające wydarzenia Poznańskiego Czerwca 1956 r. Można będzie tam znaleźć również wspomnienia i wypowiedzi uczestników Powstania Poznańskiego z 1956 roku. Materiały zostały pomyślane głównie o uczniach szkół różnych typów.

Obchody rocznicy rozpoczną się w środę 16 czerwca - otwarciem wystawy poświęconej legendzie poznańskiej opozycji z lat 80. XX wieku Maciejowi Frankiewiczowi, a przez kolejne dni zaplanowany jest szereg uroczystości poświęconych wydarzeniom Czerwca '56.

28 czerwca odbędą się tradycyjne uroczystości pod pomnikami i tablicami pamięci oraz uroczysta msza święta w Kościele OO Dominikanów w intencji ofiar powstania. Tego dnia - mimo że to poniedziałek - otwarte będzie Muzeum Poznańskiego Czerwca w CK Zamek - poinformował Marek Wiza z zarządu regionu Wielkopolska NSZZ Solidarność.

28 i 29 czerwca 1956 r. w Poznaniu doszło do robotniczych protestów, które przerodziły się w walki uliczne. Władze komunistyczne do ich stłumienia użyły wojska. W ich trakcie zginęło co najmniej 58 osób (w tym kilku żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa), a kilkaset osób zostało rannych (wśród nich pacyfikujący demonstracje i ranni w wyniku ostrzału budynków służby bezpieczeństwa przez robotników). 746 osób aresztowano.

Protest poznańskich robotników w czerwcu 1956 r. wywołany był ogólnym niezadowoleniem z sytuacji panującej w kraju i regionie. Władze komunistyczne na inwestycje w Poznaniu i Wielkopolsce przeznaczały mniej środków niż w innych rejonach państwa, tłumacząc to koniecznością wspierania obszarów najbardziej zacofanych.

Bezpośrednim powodem wystąpień robotniczych w czerwcu 1956 r. był trwający od dłuższego czasu konflikt w Zakładach im. Stalina (wcześniej Zakłady Hipolita Cegielskiego), zatrudniających ok. 13 tys. osób. Załoga domagała się zwrotu niewłaściwie naliczanych podatków od premii, obniżenia wyjątkowo wysokich norm produkcyjnych, poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy oraz lepszej organizacji, która zlikwidowałaby wielogodzinne przestoje.

Po nieudanych próbach negocjacji robotników w Ministerstwie Przemysłu Metalowego i Zarządzie Głównym Związku Zawodowego Metalowców, rankiem 28 czerwca 1956 r. robotnicy ogłosili strajk i w pochodzie ruszyli w kierunku Miejskiej Rady Narodowej, która mieściła się przy placu Adama Mickiewicza (wówczas noszącego imię Stalina). Do manifestacji dołączały kolejne zakłady.

Zdaniem historyków, Poznański Czerwiec doprowadził do zmian politycznych w Polsce w październiku 1956 r. Szefem PZPR został wówczas Władysław Gomułka, z więzień i internowania wypuszczano więźniów politycznych, w tym kard. Stefana Wyszyńskiego.(PAP)

kpr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)