Notowania

wegry
18.10.2010 13:17

5,5 mln euro odszkodowania dla ofiar wycieku szlamu

Tyle jest gotowy wypłacić właściciel huty w Ajka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Węgierska firma MAL, właściciel huty aluminium w Ajka, z której 4 października wyciekła toksyczna substancja, poinformowała, że w ciągu pięciu lat jest gotowa wypłacić do 5,5 mln euro odszkodowań poszkodowanym w wycieku - podało w poniedziałek kierownictwo.

W wyniku najpoważniejszej w historii Węgier katastrofy ekologicznej zginęło 9 osób, a rannych zostało około 150.

_ - MAL jest gotowa wypłacić 1,5 miliarda forintów (5,5 miliona euro) w ciągu pięciu lat w ramach odszkodowań ofiarom katastrofalnego wycieku czerwonego szlamu dwa tygodnie temu _ - poinformował Lajos Tolnay w wywiadzie dla regionalnego dziennika internetowego _ Boon _.

Dodał, że _ ustalenie odpowiedzialności jest w tej chwili niemożliwe _, ale w obliczu ludzkich tragedii _ z braku lepszego rozwiązania zostaje zadośćuczynienie finansowe _.

W piątek wieczorem huta wznowiła produkcję. Wcześniej kontrolę nad zakładem przejęły z rąk MAL węgierskie władze.

W sobotę do domów wróciło około 500 z 800 mieszkańców wsi Kolontar, która najbardziej ucierpiała w wyniku wycieku. Węgierskie MSZ poinformowało w komunikacie, że około 190 osób nie chciało wrócić, a 94 domy zostały opuszczone.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t113205.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowy;wyciek;czerwonego;szlamu;nadal;mozliwy,179,0,692659.html) Nowy wyciek czerwonego szlamu nadal możliwy

Dziś w rejonie katastrofy przebywa z wizytą unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgijewa. Po spotkaniu z ministrem spraw wewnętrznych Sandorem Pinterem Georgijewa powiedziała, że chce _ na własne oczy zobaczyć _ skutki katastrofy i ocenić niezbędną pomoc.

W tym tygodniu spodziewany jest pierwszy raport autorstwa pięciu ekspertów delegowanych przez UE do pomocy Węgrom w zwalczaniu skutków zanieczyszczenia.

Czerwony szlam, który wyciekł ze zbiornika, składa się głównie z nadających mu barwę tlenków żelaza i ma właściwości żrące ze względu na pozostałości rozpuszczonego wodorotlenku sodu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t112525.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czerwony;szlam;dotarl;do;jednego;z;koryt;dunaju,182,0,688310.html) Czerwony szlam dotarł do jednego z koryt Dunaju Premier Węgier oświadczył, że jego kraj nie potrzebuje pieniędzy, tylko pomocy eksperckiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t112375.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/do;siedmiu;wzrosla;liczba;ofiar;wycieku;szlamu;na;wegrzech,104,0,689512.html) Do siedmiu wzrosła liczba ofiar wycieku szlamu na Węgrzech Znaleziono ciała dwóch osób uznawanych dotąd za zaginione. 120 osób odniosło obrażenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t112959.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bedzie;drugi;wyciek;szlamu;wegierski;rzad;zaprzecza,35,0,690211.html) Będzie drugi wyciek szlamu? Węgierski rząd zaprzecza _ Szczelina w zbiorniku się ustabilizowała _ - twierdzą władze.
Tagi: wegry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz