Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

60. rocznica nawiązania stosunków między Polską a Mongolią

0
Podziel się:

Polska jest najważniejszym partnerem handlowym Mongolii spośród państw UE -
ocenił we wtorek ambasador Mongolii w Polsce Otgon Dambiinyam podczas konferencji z okazji 60.
rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między państwami.

Polska jest najważniejszym partnerem handlowym Mongolii spośród państw UE - ocenił we wtorek ambasador Mongolii w Polsce Otgon Dambiinyam podczas konferencji z okazji 60. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między państwami.

"Polska jest najważniejszym partnerem handlowym Mongolii pośród państw unijnych. Cieszy nas ta znakomita współpraca, która pokazuje, że łączą nas podobne interesy" - powiedział Dambiinyam.

Wyraził też nadzieję, że Polska, jako aktywny członek wspólnoty europejskiej, dołoży starań na rzecz zacieśniania relacji Unii Europejskiej z Mongolią.

Przekonywał, że Mongolia jest krajem dynamicznie rozwijającym się, otwartym na nowych inwestorów i zachęcał Polaków do inwestowania w jego kraju. Zdaniem ambasadora współpraca polsko-mongolska może umacniać się zwłaszcza w takich dziedzinach jak: przemysł wydobywczy, rolno-spożywczy, budownictwo, infrastruktura drogowa i kolejowa. Liczy także na współpracę naukowo-badawczą i w dziedzinie obronności.

Zdaniem Dambiinyama przykładem bardzo dobrych polsko-mongolskich relacji jest współpraca wojskowa w ramach misji w Iraku i Afganistanie. "Mongolscy i polscy żołnierze w Iraku doskonale współpracowali ze sobą. Obecnie nasze wojska kontynuują tę współpracę w ramach misji w Afganistanie, co jest naszym wspólnym wkładem na rzecz budowy międzynarodowego pokoju" - mówił.

"Mongolię i Polskę łączy dzisiaj prawdziwa przyjaźń. Jesteśmy usatysfakcjonowani bilateralną współpracą między naszymi narodami, co potwierdzają liczne porozumienia i umowy o wzajemnej współpracy, które podpisaliśmy w ciągu tych 60 lat" - powiedział dyplomata.

Podkreślił, że Polska jest jednym z pierwszych europejskich państw, z którym Mongolia po demokratycznej rewolucji w 1990 roku ponownie nawiązała stosunki dyplomatyczne. "W Mongolii zawsze z podziwem patrzyliśmy na polskie doświadczenie demokracji, szczególnie z wielkim uznaniem odnosimy się do dokonań Solidarności, która była dla nas wzorem przemian demokratycznych oraz walki o wolność i prawa człowieka" - zaznaczył.

Dyplomata za niekorzystną uznał decyzję polskiego rządu o zamknięciu polskiej ambasady w stolicy Mongolii Ułan Bator. Według niego, polska placówka dyplomatyczna w Mongolii jest niezbędna i bardzo potrzebna. "Rozumiem problemy ekonomiczne i związane z tym oszczędności, ale zamykanie ambasady nie wzmacnia polsko-mongolskiej współpracy. Mamy nadzieję, że polski rząd wkrótce ponownie otworzy polską ambasadę w naszej stolicy" - powiedział Dambiinyam.(PAP)

agy/ ura/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)