Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

641 pracowników PGE GiEK przystąpiło do programu dobrowolnych odejść

0
Podziel się:

641 pracowników PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA (PGE GiEK)
przystąpiło do Programu Dobrowolnych Odejść (PDO), realizowanego w spółce. Zakończyło się już
przyjmowanie wniosków o przystąpienie do tego programu.

641 pracowników PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA (PGE GiEK) przystąpiło do Programu Dobrowolnych Odejść (PDO), realizowanego w spółce. Zakończyło się już przyjmowanie wniosków o przystąpienie do tego programu.

Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa PGE GiEK Beata Nawrot-Miler, wnioski o przystąpienie do programu złożyło 641 pracowników zatrudnionych w różnych obszarach działalności spółki, w tym z Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów - 194 osób i z Elektrowni Bełchatów - 78 osób.

Spośród złożonych wniosków rozpatrzonych zostały dotąd 72, w tym 70 pozytywnie. "Przewiduje się, że pozostałe wnioski zostaną rozpatrzone po zebraniu niezbędnych opinii oraz przeprowadzeniu analiz z początkiem marca. Podstawowym terminem odejść pracowników w związku z programem jest koniec marca. W uzasadnionych przypadkach zarząd PGE GiEK może wyrazić zgodę na inny termin" - dodała Nawrot-Miler.

Według spółki zgodnie z założeniami programu, umowa będzie mogła być rozwiązana za porozumieniem stron na wniosek uprawnionego pracownika. W zamian pracodawca wypłaci dobrowolne odszkodowanie na zasadach i w wysokości określonych w regulaminie.

Z programu mogli skorzystać pracownicy zatrudnieni w spółce PGE GiEK na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Chodzi o pracowników, którzy są objęci gwarancjami zatrudnienia na podstawie umów społecznych, i którzy nie nabyli dotychczas prawa do świadczenia emerytalnego oraz w okresie 6 miesięcy od daty rozwiązania umowy nie spełnią warunków do nabycia prawa do świadczenia emerytalnego.

Według spółki zgodnie z regulaminem PDO wysokość odszkodowania zależy od okresu, jaki brakuje pracownikowi do uzyskania uprawnienia do świadczenia emerytalnego. Jeżeli okres ten jest dłuższy niż dwa lata to maksymalne dobrowolne odszkodowanie wynosić będzie 26 średnich miesięcznych wynagrodzeń pracownika, jednak nie więcej niż kwota stanowiąca 26-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u danego pracodawcy.

Ponadto pracownikowi przysługuje odprawa na podstawie przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

"Warunkiem skorzystania z PDO będzie zgoda pracodawcy, zaś podstawowym kryterium przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody będą analizy dotyczące rezerw kadrowych" - dodała rzeczniczka.

Pytana o przyczyny wprowadzenie programu, Nawrot-Miler zaznaczyła, że program kierowany był w szczególności do pracowników z tych obszarów działalności spółki, które będą podlegały zmianom organizacyjnym w związku ze standaryzacją i centralizacją procesów biznesowych i procesów wsparcia oraz w których występuje zmiana technologii procesów lub doskonalenie technologiczne procesów zmniejszające pracochłonność czynności, zwiększające wydajność pracy oraz jej efektywność.

"Koszty realizacji programu będą uzależnione od ostatecznej akceptacji wniosków, a program będzie można ocenić po jego zakończeniu" - dodała Nawrot-Miler.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zatrudnia obecnie łącznie ponad 21,5 tys. pracowników.

PGE GiEK to jeden z sześciu koncernów wchodzących w skład największej grupy energetycznej w kraju - Polskiej Grupy Energetycznej. Spółka zajmuje się wydobywaniem węgla brunatnego oraz wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła.

PGE GiEK składa się z centrali i 11 oddziałów, które znajdują się na terenie ośmiu województw; są to kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie. W skład aktywów zarządzanych przez PGE GiEK wchodzi także PGE Elektrownia Opole, która w najbliższej przyszłości także stanie się integralną częścią PGE GiEK.

Spółka jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego, jej udział w rynku wydobywczym tego surowca stanowi 76 proc. krajowego wydobycia, a także największym wytwórcą energii elektrycznej - wytwarza ok. 40 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej. Dostarcza też na rynki lokalne blisko 25 mln GJ ciepła. (PAP)

szu/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)