Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

6 lutego - Dzień Drzwi Otwartych w ośrodkach onkologicznych

0
Podziel się:

Porady na temat profilaktyki nowotworów złośliwych oraz informacje odnośnie
możliwości ich wczesnego wykrywania i skutecznego leczenia można będzie uzyskać podczas Dnia Drzwi
Otwartych, który w sobotę na terenie całej Polski organizuje Polska Unia Onkologii (PUO).

Porady na temat profilaktyki nowotworów złośliwych oraz informacje odnośnie możliwości ich wczesnego wykrywania i skutecznego leczenia można będzie uzyskać podczas Dnia Drzwi Otwartych, który w sobotę na terenie całej Polski organizuje Polska Unia Onkologii (PUO).

Do akcji, która jest elementem obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem, przystępują ośrodki onkologiczne i hematoonkologiczne w całym kraju.

"Jest to rodzaj akcji edukacyjnej, podczas której otwieramy te placówki, aby wszyscy chętni mogli usłyszeć porady na temat możliwości zapobiegania nowotworom złośliwym, wykrywania ich i leczenia. Chcemy oswoić ludzi z tym, że rak jest chorobą, którą można skutecznie leczyć, pod warunkiem wczesnego wykrycia" - powiedział PAP dr Grzegorz Luboiński, naczelny chirurg Centrum Onkologii w Warszawie oraz sekretarz PUO.

Podczas Dnia Otwartych Drzwi chętni będą mogli wziąć udział w wykładach i pogadankach, spotkać się z doświadczonymi onkologami oraz zwiedzić oddziały i zakłady diagnostyczno-lecznicze danej placówki, gdzie prezentowane będą m.in. niektóre metody wykrywania nowotworów (np. rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa).

Goście otrzymają też materiały edukacyjne i będą mieli możliwość podpisania deklaracji przystąpienia do Polskiej Unii Onkologii.

W zależności od ośrodka można też będzie wykonać takie badania kontrolne jak mammografia, cytologia, ocena znamion na skórze oraz odbyć konsultacje z onkologami czy radiologami.

Ministerstwo Zdrowia finansuje w Polsce trzy programy przesiewowe w kierunku wykrywania nowotworów złośliwych: tj. raka piersi, raka szyjki macicy oraz raka jelita grubego. Statystyki wskazują, że zgłasza się na nie stosunkowo niewielki odsetek osób, dla których są przeznaczone.

Jak podkreślił dr Luboiński, liczne badania prowadzone w wielu ośrodkach na świecie w ostatnich 30 latach dowodzą, że mammografia jest metodą, która w istotny sposób wpływa na spadek umieralności kobiet z powodu raka piersi. Jednak w państwach, w których zaobserwowano taki trend, na mammografię zgłasza się 60-70 proc. kobiet, podczas gdy w Polsce 20-30 proc.

"Ale nawet w naszym kraju odnotowuje się ostatnio pewien spadek umieralności na raka piersi, co oczywiście nie jest wyłącznie zasługą mammografii, ale też programów terapeutycznych oraz uwrażliwienia lekarzy rodzinnych na potrzebę wczesnej diagnostyki" - podkreślił dr Luboiński.

Jego zdaniem, bez edukacji lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej niemożliwa będzie znacząca poprawa wczesnej wykrywalności nowotworów złośliwych w Polsce.

W poprzednich latach specjaliści z PUO szkolili rocznie 1500 lekarzy rodzinnych w dziedzinie onkologii. Jak powiedział dr Luboiński, po zarzutach dotyczących zarobków osób szkolących, system załamał się. "Konkurs na szkolenia w 2009 r. ostatecznie wygrała firma, która miała przeszkolić w ciągu roku 300 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej tylko w jednym module. To kropla w morzu w stosunku rzeczywistych potrzeb" - zaznaczył specjalista.

"Przy okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem chcemy nie tylko edukować społeczeństwo, ale też przypomnieć naszym decydentom, że w 2000 r. w tzw. Paryskiej Karcie Walki z Rakiem razem z przedstawicielami innych europejskich rządów zobowiązali się do zapewnienia wszystkim obywatelom Europy równego dostępu do świadczeń onkologicznych. Niestety, Polska ciągle należy do tych krajów, które mają do nich gorszy dostęp, ze względu na ograniczone nakłady na służbę zdrowia" - podsumował dr Luboiński.

Dokładny program Dnia Drzwi Otwartych w poszczególnych miastach można znaleźć na stronie PUO (http://www.puo.pl) w zakładce pt. "Co robimy?" (PAP)

jjj/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)