Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych w Warszawie

0
Podziel się:

20 spektakli z 15 krajów, warsztaty i słuchowiska złożą się na program 7.
edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych. W dniach 28 czerwca - 2 lipca na pięciu
warszawskich scenach swoje spektakle zaprezentują studenci z całego świata.

20 spektakli z 15 krajów, warsztaty i słuchowiska złożą się na program 7. edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych. W dniach 28 czerwca - 2 lipca na pięciu warszawskich scenach swoje spektakle zaprezentują studenci z całego świata.

Festiwalowe spektakle będzie można oglądać w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, Teatrze Narodowym (scena na Wierzbowej i scena Studio), Teatrze IMKA, Teatrze Studio i Instytucie Teatralnym.

"Po raz siódmy decydujemy się na to przedsięwzięcie. Festiwal wszedł w krwiobieg młodego życia teatralnego Europy i świata. Skróciliśmy festiwal do czterech dni, jednak postaraliśmy się o to, by w tym czasie pokazać najciekawsze z otrzymanych zgłoszeń" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w warszawskim Collegium Nobilium, Andrzej Strzelecki, rektor Akademii Teatralnej.

"Pierwsze edycja odbywały się w zupełnie innej Europie, innym świecie. Ten festiwal wyprzedził swój czas, integrując młode środowisko teatralne. Dziś nasi studenci żyją w rzeczywistości, która wymaga ich otwarcia na innych. To inwestycja w młode pokolenie ludzi, którzy w przyszłości będą decydowali o poziomie kultury teatralnej" - dodał Strzelecki.

Od pierwszej edycji festiwalu w programie znajduje się spektakl produkcji Akademii Teatralnej - w tym roku będzie to "Noce sióstr Broente" w reżyserii Bożeny Suchockiej - a także przedstawienie przygotowane przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, "Shopping and fucking" Grzegorza Wiśniewskiego. Festiwal otworzy spektakl "Film" w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.

W programie znalazły się takie spektakle jak: "Przeklęty diabeł" Akademii Teatralnej w Szanghaju, "Miłość niewieścia" przygotowana przez studentów Studia Sztuk Performatywnych w Tel Awiwie, "Kolory egzystencji" Akademii Teatralnej "Sofia Amandolea" w Rzymie, "Drużyna pływacka" z Uniwersytetu Soore w Teheranie czy "Bracia Karamazow" Litewskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej w Wilnie.

Organizatorzy przygotowali także warsztaty: "Poetic body", które poprowadzi Thomas Prattki, założyciel London International School of Performing Arts, specjalizujący się w sztuce ekspresji dramatycznej. Uczestniczy warsztatu poprzez stricte fizyczne podejście do muzyki, malarstwa, poezji oraz innych dziedzin sztuki, zapraszani są do łączenia życia ze sztuką.

Przygotowano także warsztat pod hasłem "Spotkanie masek i postaci komedii dell'arte", który poprowadził włoski dramaturg i aktor, Claudio de Maglio. W trakcie warsztatu, uczestnicy zostaną wprowadzeni w kilka ważnych etapów świata komedii dell'arte. "Ciało maski" to trening ciała, "Ciało postaci" to analiza głównych postaci oraz próba dostosowania ich do umiejętności aktora, "Odkrywanie własnej postaci" to aktorska improwizacja. Organizatorzy zaplanowali także warsztat taneczno-aktorski "Folklor Afrokubański dla aktorów", podczas którego aktorzy będą odgrywali postaci świętych poprzez taniec. Warsztat poprowadzą studenci z Kuby.

"Ciekawostką tegorocznej edycji będzie 13 słuchowisk radiowych, przygotowywane przez reżyserów, studiujących w szkołach teatralnych na całym świecie. Najkrótsze słuchowisko ma osiem minut, najdłuższe - z Anglii - około godziny" - zapowiedział dyrektor artystyczny festiwalu Cezary Morawski.

Spektakle oceniane będą przez międzynarodowe jury w którym zasiądą: Claudio de Maglio, Jose Maria Vieira Mendes, Andres Lima, Yang Chyiwen i Ryszard Bugajski. (PAP)

pj/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)