Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

8. Noc Muzeów w Krakowie - za tydzień

0
Podziel się:

24 instytucje muzealne Krakowa oraz Wieliczki w nocy z 20 na 21 maja otworzą
swoje podwoje w ramach ósmej już Nocy Muzeów. Jedną z największych atrakcji będzie zwiedzanie
otwartego oficjalnie dzień wcześniej Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Lipowej.

24 instytucje muzealne Krakowa oraz Wieliczki w nocy z 20 na 21 maja otworzą swoje podwoje w ramach ósmej już Nocy Muzeów. Jedną z największych atrakcji będzie zwiedzanie otwartego oficjalnie dzień wcześniej Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Lipowej.

"Mimo, że impreza odbywa się już od kilku lat to każda zaskakuje nas swoją atmosferą, gigantyczną ilością odwiedzających i niezwykłym programem. W tym roku zaczniemy imprezę w nowym gmachu Muzeum Lotnictwa, ale zaprezentujemy publiczności także MOCAK czyli Muzeum Sztuki Współczesnej czy - po raz pierwszy po oficjalnym otwarciu - podziemia Rynku Głównego" - podkreśliła zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji Magdalena Sroka podczas czwartkowej konferencji prasowej.

W programie zwiedzania wspomnianego Muzeum Sztuki Współczesnej mieszczącego się w Krakowie-Zabłociu znajdą się m.in. pokazy zestawy archiwalnych kronik filmowych dokumentujących przemiany obyczajów związanych z odbiorem sztuki współczesnej w Polsce na przestrzeni prawie 40 lat (1955-1988).

Jak zauważyła dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew w tym roku turyści nie będą mogli w Krakowie zobaczyć jednej z głównej atrakcji miasta - obrazu "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci. Został on wypożyczony do Zamku Królewskiego w Warszawie. "Będzie on zapewne jedną z atrakcji warszawskiej Nocy Muzeów" - zauważyła pani dyrektor.

Kraków sporo w tym roku atrakcji przygotował dla dzieci. Muzeum Narodowe zaprosi najmłodszych do udziału w grach zespołowych, zaś w Muzeum PRL odbędzie się akcja "Opowiedz mi mamo" (samoobsługowa projekcja bajek z prawdziwego rzutnikapowstałego w PRL). Z kolei dorośli będą mogli bezpłatnie obejrzeć film "Czarny czwartek".

Jak wyjaśniono podczas czwartkowej konferencji, Krakowska Noc Muzeów celowo odbywa się w innym terminie niż w innych miastach Polski i Europy. Ma to umożliwić przyjazd do Krakowa w tym terminie mieszkańcow innych regionów. Wstęp do wszystkich muzeów będzie bezpłatny, ale w niektórych będą obowiązywać wcześniejsze zapisy (np. do Fabryki Oskara Schindlera). Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.krakowskienoce.pl

Noc Muzeów jest to jedna z pięciu imprez cyklu "Krakowskie Noce". W czerwcu, lipcu, sierpniu oraz wrześniu odbędą się jeszcze: Noc Teatrów (18/19 maja), Noc Jazzu (16/17 czerwca), Noc Cracovia Sacra (14/15 i 15/16 sierpnia) oraz po raz pierwszy Noc Poezji (10/11 września). W ramach tego ostatniego projektu odbędzie się wiele spotkań poświęconych liryce polskiej, spotkania z wybitnymi polskimi poetami. Będzie specjalna edycja "Krakowskiego Salonu Poezji", "Pojedynek poetów" pod pomnikiem Adama Mickiewicza czy też "Lektura mistrzów".

W tym roku ze względu na bardzo duże zainteresowania zwiedzających zdecydowano, że Noc Sakralna zostanie rozciągnięta na dwa wieczory.

Noce Muzeów w Krakowie organizowane są od 2004 r., ich idea została zapożyczona z Berlina. Od początku cieszą się ogromną popularnością, w ostatnich edycjach brało udział ponad 100 tys. osób. Jej organizatorami są Urząd Miasta i Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich. (PAP)

rcz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)