Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abakanowicz i Makowski przekazali swoje dzieła Muzeum Narodowemu we Wrocławiu

0
Podziel się:

Zbiory wrocławskiego Muzeum Narodowego wzbogaciły się o 11 rzeźb Magdaleny
Abakanowicz oraz obraz Zbigniewa Makowskiego. Artyści przekazali swoje dzieła placówce z okazji
jubileuszu 65-lecia jej istnienia.

Zbiory wrocławskiego Muzeum Narodowego wzbogaciły się o 11 rzeźb Magdaleny Abakanowicz oraz obraz Zbigniewa Makowskiego. Artyści przekazali swoje dzieła placówce z okazji jubileuszu 65-lecia jej istnienia.

Wrocławskie Muzeum Narodowe posiada największe w świecie zbiory pracy Abakanowicz i Makowskiego. "W przypadku Makowskiego jest to ponad 100 prac, zaś w przypadku Abakanowicz ponad 200" - mówił w środę podczas konferencji prasowej dyrektor wrocławskiego Muzeum Narodowego Mariusz Hermansdorfer.

Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 65-lecia istnienia wrocławskiego Muzeum Narodowego Abakanowicz postanowiła oddać w długoterminowy depozyty 11 rzeźb z cyklu "Rycerze Króla Artura".

Rzeźby tymczasowo zostały ustawione na skwerze tuż za budynkiem muzeum. "Te prace, inspirowane legendą o rycerzach okrągłego stołu, powstały w latach 2005-2007 (...) To rzeźby, które stylem nawiązują do +Ptaków+, które przy muzeum stoją już od kilku lat, są wykonane z tej samej blachy i mają podobny charakter" - mówił Hermansdorfer.

Po zakończeniu remontu Pawilonu Czterech Kopuł, gdzie będzie się mieścić Muzeum Sztuki Współczesnej, będące oddziałem Muzeum Narodowego, podarowane przez Abakanowicz prace zostaną ustawione w specjalnie zaaranżowanym Parku Rzeźb.

Z kolei Makowski podarował akrylowe płótno pt. "Niepojęte: źródło, lustro, kołowrót, pierścień", które powstało w latach 1984-1988. "To największy namalowany przez tego artystę obraz (...) Przez długie lata znajdował się on w pracowni Makowskiego, nie był pokazywany na żadnej wystawie" - mówił Hermansdorfer.

Dyrektor dodał, że to jedno z najwybitniejszych dzieł Makowskiego. "Świetnie skomponowane, z typowym dla tego artysty wypełnieniem przestrzeni i wykorzystaniem symboliki naszej cywilizacji" - mówił.

Uroczystości związane z jubileuszem 65-lecia istnienia Muzeum Narodowego we Wrocławiu odbędą się 25 listopada. Wówczas otwarte zostaną dwie wystawy. Pierwsza to stała ekspozycja polskiej sztuki XVII i XVIII wieku, druga zaś to prezentacja dzieł sztuki współczesnej z kolekcji rodziny Hermansdorferów.(PAP)

pdo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)