Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
12.02.2013 14:17

Abdykacja papieża. Co dalej z pierścieniem Benedykta XVI?

Nie ukaże się zapowiadana wcześniej czwarta encyklika Benedykta XVI, poświęcona wierze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

- _ Nie ukaże się zapowiadana wcześniej czwarta encyklika Benedykta XVI, poświęcona wierze _ - ogłosił rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Wyjaśnił też, że 28 lutego, czyli data abdykacji papieża będzie po prostu _ ostatnim dniem jego pracy _.

_ - Do publikacji encykliki jeszcze w trakcie pontyfikatu nie dojdzie, ponieważ nie jest gotowa _- podkreślił rzecznik.

_ Pozostanie ona oczekiwanym dokumentem, ale nie poznamy jej w taki sposób, w jaki oczekiwalibyśmy _ - oświadczył rzecznik. Wyraził opinię, że być może kiedyś tekst się ukaże w innej postaci.

Według zapowiedzi Watykanu z listopada zeszłego roku encyklika miała wpisywać się w obchody trwającego w Kościele Roku Wiary.

Ponadto ksiądz Lombardi potwierdził wszystkie wcześniej zapowiadane punkty w programie zajęć Benedykta XVI. Ostatnia audiencja generalna papieża odbędzie się w przeddzień jego ustąpienia, 27 lutego.

Zapewne, jak dodał, jej miejscem będzie Plac świętego Piotra z powodu spodziewanej obecności wielu wiernych.

Msza w Środę Popielcową, przeniesiona z Awentynu do bazyliki watykańskiej, będzie ostatnią wielką celebracją liturgiczną pod przewodnictwem papieża z udziałem kardynałów - mówił ks. Lombardi.

Pytany o to, dlaczego abdykacja papieża nastąpi 28 lutego o godzinie 20, duchowny odparł: _ Ponieważ o tej porze kończy się jego normalny dzień aktywności _.

Według informacji podanych przez księdza Federico Lombardiego Benedykt XVI po okresie pobytu w Castel Gandolfo, zaraz po ustąpieniu, powróci do Watykanu, by zamieszkać w klasztorze zajmowanym dotychczas przez siostry klauzurowe.

Rzecznik Watykanu potwierdził informacje dziennika _ Il Sole-24 Ore _ o zabiegu kardiochirurgicznym, jaki przeszedł niedawno papież. Wyjaśnił, że polegał on na wymianie baterii rozrusznika serca. _ - To nie był znaczący zabieg, ale zupełnie normalny i rutynowy _ - podkreślił. - _ Nie miał on wpływu na jego decyzję _ o abdykacji - zapewnił. Ponadto dodał, że Benedykt XVI nie cierpi na _ żadne konkretne choroby _.

Ksiądz Lombardi wyraził przypuszczenie, że pierścień Benedykta XVI zostanie po jego abdykacji prawdopodobnie przełamany. Sytuacja jest jednak nadzwyczajna i dlatego eksperci zastanawiają się w tych godzinach nad tą sprawą- oświadczył._ - Lecz przedmioty ściśle związane z posługą Piotrową powinny zostać zlikwidowane _ - poinformował rzecznik Watykanu.

Czytaj więcej w Money.pl
Po decyzji papieża informują o zmianach w... Watykan poinformował o istotnej zmianie w programie uroczystości Środy Popielcowej pod przewodnictwem Benedykta XVI.
Ostra krytyka pontyfikatu. "Okres nietolerancji" Większość poważnych brytyjskich gazet wybija rezygnację papieża na pierwszych stronach swoich dzisiejszych wydań.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz