Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Głódź: każda innowacja wprowadzana przez papieży bazuje na doświadczeniu

0
Podziel się:

Każda innowacja wprowadzana przez papieży
bazuje na doświadczeniu - tak skomentował we wtorek dla PAP
przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego
Przekazu abp Sławoj Leszek Głódź decyzję Benedykta XVI w kwestii
zmiany zasady wyboru papieża. Przywraca ona tradycyjny,
obowiązujący wcześniej wymóg większości 2/3 głosów.

Każda innowacja wprowadzana przez papieży bazuje na doświadczeniu - tak skomentował we wtorek dla PAP przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu abp Sławoj Leszek Głódź decyzję Benedykta XVI w kwestii zmiany zasady wyboru papieża. Przywraca ona tradycyjny, obowiązujący wcześniej wymóg większości 2/3 głosów.

Benedykt XVI postanowił, że podczas następnego konklawe papież musi być wybrany większością co najmniej 2/3 głosów kardynałów i to niezależnie od tego, które to jest głosowanie. Według dotychczas obowiązujących zasad, po 33 głosowaniach bez rezultatu, w następnych papież mógł zostać wybrany zwykłą większością.

Zdaniem arcybiskupa Głódzia, celem tej zmiany jest "udoskonalenie" zasady wyboru nowego papieża podczas konklawe. "Chodzi o to, żeby był to w miarę reprezentatywny głos wyborców, czyli kardynałów, z uwagi na to, że chodzi o wybór głowy Kościoła" - podkreślił abp Głódź.

Według arcybiskupa Głódzia, z jednej strony papież aprobuje demokratyczny wybór, ale z drugiej strony udoskonala go, żeby był jak najbardziej reprezentatywny. Dodał, że "jednogłośny wybór jest niemożliwy, ale 2/3 głosów oznacza już większość bezwzględną".

Watykan opublikował we wtorek papieski dokument zatytułowany "motu proprio", który wprowadza zmiany do ogłoszonej w 1996 roku przez Jana Pawła II konstytucji apostolskiej "Universi Dominici Gregis" na temat wymaganych procedur po śmierci papieża, organizacji jego pogrzebu oraz konklawe i wyboru następcy.(PAP)

skz/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)