Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Michalik o najważniejszych wyzwaniach chrześcijaństwa w Europie

0
Podziel się:

Obrona życia, chrześcijańska wizja rodziny, etyki społecznej oraz sensu
życia to najważniejsze wyzwania, przed którymi stoi chrześcijaństwo w Europie - mówił na wspólnej
konferencji Kościołów w Polsce i Rosji przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef
Michalik.

Obrona życia, chrześcijańska wizja rodziny, etyki społecznej oraz sensu życia to najważniejsze wyzwania, przed którymi stoi chrześcijaństwo w Europie - mówił na wspólnej konferencji Kościołów w Polsce i Rosji przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

Piątek był drugim dniem konferencji, która jest pokłosiem ubiegłorocznego spotkania zwierzchników Kościoła katolickiego w Polsce i rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, podczas którego podpisano przesłanie do tych narodów dot. przyszłości i pojednania.

Według Michalika konferencja jest "wyrazem zdecydowanej woli kontynuowania wysiłków w kierunku zbliżenia chrześcijan obu narodów i naszego kontynentu".

"Wspólne świadectwo w obronie życia przeciw aborcji i eutanazji, świadectwo wizji chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny a także etyki społecznej, sprawiedliwości i miłosierdzia oraz sensu życia na ziemi jako przygotowania do życia po śmierci, to najważniejsze wyzwania, przed którymi stoi obecnie chrześcijaństwo w Europie" - powiedział apb Michalik.

O konieczności pracy na rzecz pojednania mówił przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion. Podkreślił, że ubiegłoroczne wspólne przesłanie "nie tylko utrwaliło dążenie Rosjan i Polaków do zbliżenia, ale stało się rzeczywistym programem wspólnych działań w tym kierunku".

Dodał, że rosyjski Kościół prawosławny i Kościół katolicki w Polsce dokładają starań, aby apel ten "nie pozostał jedynie na papierze, ale aby stał się prawdziwym bodźcem na rzecz zbliżenia narodów naszych krajów". "Powinniśmy też połączyć nasze wysiłki dla ochrony tradycyjnych wartości: chrześcijańskiej rodziny i małżeństwa a także ochrony prześladowanych chrześcijan" - apelował prawosławny hierarcha.

Wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że na drodze do pojednania występują trudności i obie strony mają tego świadomość. "Tkwią one w historii, w stereotypach, w braku wiedzy. Nasze obecne relacje nie są wolne od problemów. Pokazywanie naszych relacji w całej ich złożoności nie powinno dzielić, lecz odwrotnie, powinno łączyć. Z różnych perspektyw możemy patrzeć na naszą historię, często bardzo emocjonalnie, ale dochodzenie do prawdy stanowi fundament pojednania" - uważa wiceminister.

Prezydent Bronisław Komorowski w przesłaniu skierowanym do uczestników konferencji podkreślił, że jest ona "kolejnym świadectwem woli dialogu, kontynuacji procesu pojednania". "Udział w konferencji hierarchów polskiego Kościoła katolickiego, rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i autokefalicznej Cerkwi w Polsce oraz wybitnych przedstawicieli polskiego i rosyjskiego życia publicznego pozwala mieć nadzieję, że to spotkanie będzie ważnym krokiem na drodze zbliżenia miedzy naszymi narodami" - napisał prezydent.

Jego zdaniem droga pojednania jest trudna i mozolna, wymaga cierpliwości, wyobraźni i prawdy. "Mocne, trwałe pojednanie można zbudować bowiem tylko w oparciu o prawdę. I dlatego tak bardzo potrzebni są ludzie, którzy potrafią nas na tę drogę wprowadzić. (...). Kościoły są w stanie sięgnąć do najgłębszych pokładów człowieczeństwa, do wspólnych wartości, które łączą nas od wieków. Umieją przemówić głosem serca i sumienia, otworzyć pole dialogu" - napisał prezydent. Zaznaczył też, że "prawdziwe i trwałe pojednanie musi być przeniknięte wolą przebaczenia, ale też szacunkiem dla pamięci i prawdy historycznej".

W sierpniu ub.r. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik i patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I podpisali "Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji" dotyczące przyszłości, w tym pojednania obu narodów. "Apelujemy do naszych wiernych, aby prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem" - głosi dokument. Deklaracja została odczytana we wszystkich kościołach w Polsce, wiernym w Rosji przekazał ją Synod Prawosławny. (PAP)

skz/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)