Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Migliore: stosunki między Watykanem a Polską są bardzo dobre

0
Podziel się:

Stosunki pomiędzy Stolicą Apostolską a Polską są bardzo dobre; dobrze też
układa się współpraca Kościoła ze społeczeństwem - podkreślił nuncjusz apostolski w Polsce abp
Celestino Migliore podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami.

Stosunki pomiędzy Stolicą Apostolską a Polską są bardzo dobre; dobrze też układa się współpraca Kościoła ze społeczeństwem - podkreślił nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami.

Nuncjusz uczestniczył w konferencji prasowej nt. poniedziałkowego spotkania Benedykta XVI z członkami korpusu dyplomatycznego przy Stolicy Apostolskiej. W konferencji w Sekretariacie Episkopatu Polski brał też udział europoseł i lider PJN Paweł Kowal.

Jak ocenił abp Migliore, stosunki Stolicy Apostolskiej z Polską są bardzo dobre. Wyjaśnił, że chodzi w nich o dobrą współpracę Kościoła ze społeczeństwem, bo "rządy się zmieniają, a społeczeństwo zostaje". Przyznał, że istnieją problemy, ale "problemy nie stanowią problemu, gdy trwa dialog".

Przypomniał, że Stolica Apostolska zawarła dotąd ok. 30 umów konkordatowych. Podkreślił, że są one podpisywane wyłącznie w sytuacji dobrej woli obydwu stron. "Konkordat nadaje stosunkom państwa z Kościołem pewność prawną, a dziś ma ona ogromne znaczenie" - ocenił nuncjusz. Podkreślił, że nie chodzi w nich o zapewnienie komukolwiek jakichś przywilejów, lecz wyłącznie o zapewnienie praw.

Pytany przez dziennikarzy, czy powracające zapowiedzi lewicy o "wypowiedzeniu" konkordatu spędzają mu sen z powiek, watykański dyplomata zapewnił: "Śpię spokojnie".

"Konkordat pomiędzy Stolicą Apostolską a państwem nie jest umową jednostronną, a do jej zawarcia musi być wola zarówno rządu, jak i Kościoła" - podkreślił nuncjusz. "Konkordat funkcjonuje w Polsce dobrze" - ocenił.

Według lidera PJN Pawła Kowala podpisanie konkordatu stanowi "jeden ze znaków, że Polska jest suwerennym krajem, który układa relacje między państwem a Kościołem zgodnie ze swoją tradycją".

Kowal podkreślił, że "nie wyobraża sobie dzisiaj takiej możliwości, żeby znalazła się w Polsce siła polityczna, która znalazłaby poparcie społeczne dla próby przecięcia tego szczególnego związku, który - także w aspekcie prawa międzynarodowego - łączy Polskę ze Stolicą Apostolską".

Według niego wypowiedzi kwestionujące umowę zawartą przez rząd RP i Stolicą Apostolską są wyłącznie elementem gry politycznej, "która nie wypływa z troski o dobro wspólne, lecz normalnej walki politycznej".

Jak poinformował abp Migliore, Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze 180 państwami i siedmioma organizacjami międzynarodowymi. Akredytowanych jest przy niej 130 ambasadorów, z których 87 rezyduje w Rzymie. Sama utrzymuje 115 nuncjatur, zaś w dyplomacji watykańskiej pracuje zaledwie 370-380 osób.

"Jedna ambasada dużego państwa ma czasem dwa razy tyle personelu, co cała dyplomacja Stolicy Apostolskiej" - powiedział nuncjusz apostolski w Polsce.(PAP)

skz/ abr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)