Notowania

europa
03.01.2010 14:37

Abp Nycz: Europa powinna znów iść do Betlejem

Europa, która zna Jezusa od dwóch tysięcy lat, powinna znów iść do Betlejem - powiedział w niedzielę metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz do uczestników Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami warszawskiej starówki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Europa, która zna Jezusa od dwóch tysięcy lat, powinna znów iść do Betlejem - powiedział w niedzielę metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz do uczestników Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami warszawskiej starówki.

Tysiące osób zgromadziły się na Placu Zamkowym, skąd wyruszyły pochody trzech "króli". W czerwonych przebraniach szły dzieci z orszaku Kacpra pod hasłem "Europa semper fidelis"; na zielono byli przebrani towarzysze Melchiora, ich zawołaniem było "jest okazja, aby Boga poznała Azja"; w błękitnych strojach kroczył orszak Baltazara pod hasłem "Afryka Boga szuka". Królowie podróżowali na koniach i wielbłądach, podążając za pasterzami, którym towarzyszył osioł.

"Trzej królowie byli z krajów dalekich, nieznających Chrystusa. Jeden orszak jest z Europy, która dwa tysiące lat temu poznała Chrystusa, ale bardzo potrzebuje iść do stajenki, bardzo potrzebuje iść do Jezusa dzisiaj, bo bardzo często zgubiła tę drogę" - mówił abp Nycz.

Korowód, do którego przyłączyli się mieszkańcy ubrani w rozdawane przez organizatorów papierowe korony, przeszedł z Placu Zamkowego przez Rynek Starego Miasta do szopki na Rynku Nowego Miasta, mijając po drodze przebierańców - spowitych dymem diabłów i anielskich szczudlarzy. Przygrywała góralska kapela, uczestnicy orszaku śpiewali kolędy.

"Naprawdę tworzy się nowa tradycja" - powiedział abp Nycz i wyraził nadzieję, że kolejny orszak przejdzie w przyszłym roku 6 stycznia, który będzie już wtedy dniem wolnym.

Pomysł ulicznych jasełek powstał w szkole dla chłopców "Żagle", prowadzonej przez katolickie stowarzyszenie edukacyjne Sternik. Do inicjatywy przyłączyły się Fundacja Świętego Mikołaja i Centrum Myśli Jana Pawła II. Poza metropolitą warszawskim imprezę objęli patronatem prezydent Warszawy i marszałek województwa mazowieckiego. Według organizatorów ubiegłoroczny orszak, zorganizowany po raz pierwszy, zgromadził blisko 10 tys. uczestników.

Święto epifanii - Objawienia Pańskiego - w Polsce nazywane świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych ustanowionych przez Kościół. Upamiętnia ukazanie się Chrystusa poganom w osobach - zależnie od tradycji - trzech magów, mędrców lub królów. W obrządku wschodnim jest obchodzone od III wieku 6 stycznia. W kościele obrządku zachodniego święto epifanii wprowadzono w IV wieku na pamiątkę pokłonu, jaki trzej królowie złożyli Dzieciątku Jezus.(PAP)

brw/ wkr/

Tagi: europa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz