Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Nycz: prałat Malacki będzie pochowany obok bł. ks. Popiełuszki

0
Podziel się:

Długoletni proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu
ks. prałat Zygmunt Malacki zostanie pochowany przy tym kościele obok grobu bł. ks. Jerzego
Popiełuszki - powiedział PAP we wtorek abp Kazimierz Nycz.

Długoletni proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu ks. prałat Zygmunt Malacki zostanie pochowany przy tym kościele obok grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki - powiedział PAP we wtorek abp Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz będzie przewodniczyć uroczystej mszy św. pogrzebowej w niedzielę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; wygłosi też homilię. W sobotę, 14 sierpnia w godzinach wieczornych trumna zostanie wystawiona w bocznej kaplicy kościoła.

Ks. Malacki zmarł w sobotę, 7 sierpnia po długiej i ciężkiej chorobie.

W ocenie hierarchy, ks. Malacki "był dobrym, ciepłym, dobrze współpracującym z wikarymi proboszczem parafii św. Stanisława Kostki". Zaznaczył, że życie ks. Malackiego było związane z ks. Popiełuszką i dlatego prałat zostanie pochowany obok niego. Przypomniał, że ks. Malacki studiował z ks. Jerzym i przez pół roku mieszkali w jednym pokoju. Pokreślił, że ks. Malacki był "nieformalnym postulatorem" procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego.

"Niewątpliwie, oprócz tych wszystkich, którzy pełnili role oficjalne w procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego Popiełuszki, to ks. Malacki był takim nieformalnym postulatorem tej sprawy, w tym znaczeniu, że rozwijał kult religijny ks. Jerzego. Był inicjatorem m.in. powstania Muzeum ks. Popiełuszki w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki" - podkreślił abp Nycz.

Jak powiedział, był to "człowiek, ksiądz, proboszcz, który potrafił w sobie i w swoim życiu kapłańskim połączyć kilka ważnych znaczących nurtów i to połączyć w sposób udany". "Stanął u podstaw takich dzieł, które trwają do chwili obecnej" - podkreślił hierarcha.

Przypomniał, że ks. Malacki, kiedy był duszpasterzem w warszawskim kościele św. Anny, potrafił nawiązywać dobre kontakty z młodzieżą akademicką. Do śmierci spotykał się z swoimi wychowankami, a nawet ich synami i wnukami.

"Był też inicjatorem Warszawskiej Pielgrzymki Akademickiej, która teraz idzie na Jasną Górę. Jest to też pewien symbol, że umarł w czasie pielgrzymki" - podkreślił abp Nycz. Przypomniał też, że to właśnie ks. Malacki był inicjatorem wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej ulicami Warszawy.

Ks. prałat Zygmunt Malacki (ur. 1948) od czerwca 1998 był proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Tu w każdą ostatnią niedzielę miesiąca odprawiał msze za ojczyznę, które były kontynuacją mszy za ojczyznę sprawowanych przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

W czasie dwunastoletniej pracy w parafii św. Stanisława Kostki przebudował prezbiterium świątyni, zakończył budowę Domu Pielgrzyma "Amicus" im. ks. Jerzego Popiełuszki. Wraz z zespołem współpracowników stworzył w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki.

Był organizatorem czerwcowych uroczystości beatyfikacyjnych w Warszawie.

Ks. Jerzy Popiełuszko został pochowany przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu 3 listopada 1984 roku. Grób został poświęcony w czerwcu 1986 roku przez biskupa Jerzego Modzelewskiego w obecności rodziców, rodzeństwa i przyjaciół ks. Jerzego. Grób księdza Jerzego odwiedziło ok. 20 mln pielgrzymów. (PAP)

skz/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)