Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ABW: system rządowej łączności jest bezpieczny

0
Podziel się:

System niejawnej łączności rządowej jest w pełni bezpieczny, a służby
odpowiedzialne za jego funkcjonowanie stale monitorują jego niezawodność i zdecydowanie reagują na
potencjalne zagrożenia - oświadczyła w środę Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

System niejawnej łączności rządowej jest w pełni bezpieczny, a służby odpowiedzialne za jego funkcjonowanie stale monitorują jego niezawodność i zdecydowanie reagują na potencjalne zagrożenia - oświadczyła w środę Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

To reakcja na artykuł środowej "Rzeczpospolitej", która napisała o zagrożeniu kontroli nad dokumentacją systemu szyfrującego Sylan - systemu niejawnej łączności telefonicznej, szyfrującego połączenia z telefonów stacjonarnych. To on zapewnia bezpieczeństwo rozmów prowadzonych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska z głowami innych państw czy z polskimi dyplomatami z zagranicznych placówek - podała "Rz".

Twórcami Sylana są polscy naukowcy z warszawskiej firmy TechLab 2000. Z informacji "Rz" wynika, że firma jest w poważnych kłopotach finansowych i musiała pożyczyć pieniądze, by skończyć prace nad Sylanem. Zrobiła to pod zastaw swego wynalazku. Ponieważ pieniędzy nie oddała, system przejęła spółka Biatel (brała udział w budowie m.in. światłowodu jamalskiego). I to w jej rękach znalazły się teraz tajemnice systemu chroniącego rozmowy polskich polityków najwyższego szczebla. "Według naszych informacji mogło to doprowadzić do utraty kontroli nad dokumentacją systemu szyfrującego" - napisała "Rz".

W związku z artykułem ABW podkreśliła, że zapewnienie bezpiecznej łączności najważniejszym osobom w państwie jest jednym z priorytetów Agencji. "Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom administracji państwowej w zakresie dysponowania mobilnym systemem do przekazywania informacji niejawnych, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspólnie z MSWiA wdraża nowy, nowoczesny system łączności rządowej, w oparciu o polskie, narodowe rozwiązania kryptograficzne" - głosi komunikat ABW.

ABW potwierdziła informacje "Rz", że latem br. zawiadomiła Prokuraturę Okręgową w Warszawie o podejrzeniu przestępstwa ujawnienia tajemnicy służbowej w całej sprawie. Mateusz Martyniuk, rzecznik prokuratury, potwierdził, że tajne śledztwo w sprawie wszczęto w październiku br.

Według "Rz" umowa, zawarta w 2008 r., opiewała na kilka milionów zł. Obie spółki podają, że nie była to stricte pożyczka, tylko umowa o współpracy. Wszystko, co robimy, jest zgodne z prawem, mamy na to odpowiednie opinie prawne - zapewniał "Rz" Wiktor Kuncewicz, prezes TechLab 2000. Umowę z TechLabem przygotowywała dla nas renomowana kancelaria prawna, która stwierdziła, że podpisanie wstępnej umowy o współpracy pod zastaw technologii jest zgodne z prawem - podkreśla Stanisław Kalankiewicz, prezes Biatelu.

Do ustawowych właściwości Agencji należy m.in. realizacja zadań w zakresie bezpieczeństwa systemów i sieci teleinformatycznych, w których są wytwarzane, przechowywane, przetwarzane lub przekazywane informacje niejawne stanowiące tajemnicę państwową lub służbową. Zadania ABW w tym zakresie realizuje Departament Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW, a także wyspecjalizowane zespoły w delegaturach ABW. (PAP)

sta/ bno/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)