Notowania

gpw
14.10.2009 16:59

ABW zajmie się sprawą GPW

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie pod nadzorem warszawskiej prokuratury okręgowej prowadzić śledztwo w sprawie działania na szkodę Giełdy Papierów Wartościowych. Materiały zostały już przesłane Agencji - poinformował w środę PAP rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk.

Podziel się
Dodaj komentarz

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie pod nadzorem warszawskiej prokuratury okręgowej prowadzić śledztwo w sprawie działania na szkodę Giełdy Papierów Wartościowych. Materiały zostały już przesłane Agencji - poinformował w środę PAP rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk.

Jak dodał, chodzi o zawiadomienie posłów PiS, które trafiło do prokuratury pod koniec września. "Ponieważ sprawa jest wielowątkowa i dotyczy trudnych kwestii, zdecydowaliśmy się na wszczęcie śledztwa. Prokuratorzy uznali też, że sprawę powinna wyjaśnić ABW" - dodał Martyniuk.

Główny wątek zawiadomienia - jak wyjaśnił - dotyczy uchwały przyjętej przez walne zgromadzenie GPW o wypłacie dywidendy. "Zdaniem zawiadamiających było ono niezgodne z prawem. Kolejnym wątkiem jest sprawa systemu informatycznego obsługującego obroty na giełdzie. Z przesłanych materiałów wynika, że jest on wadliwy i mogło dojść do +zaniechania działań dotyczących bezpieczeństwa obrotu papierami wartościowymi+" - powiedział Martyniuk.

O sprawie poinformował w środę "Nasz Dziennik". Gazeta podała, że warszawska prokuratura okręgowa, na wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego, wszczęła śledztwo w sprawie prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych. Jak poinformował cytowany w artykule Martyniuk, "postępowanie toczy się w sprawie działania na szkodę Giełdy Papierów Wartościowych, a konkretnie w kierunku art. 231, par. 1 kodeksu karnego, tj. niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych". "Chodzi o osoby odpowiedzialne za prywatyzację GPW" - dodał Martyniuk.

Rzecznik w rozmowie z gazetą uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy chodzi o odstąpienie od ujętej w planach GPW wymiany systemu informatycznego WARSET. Awarie tego systemu - jak podał "ND" - już kilkakrotnie doprowadzały do zawieszenia notowań, ostatnio w sierpniu tego roku. "W razie sprzedaży giełdy inwestorowi strategicznemu wadliwy system będzie dla nabywcy doskonałym pretekstem do przeniesienia notowań na zagraniczny parkiet - twierdzi cytowana w artykule posłanka PiS Gabriela Masłowska.

Biuro prasowe resortu skarbu, odnosząc się w środę do informacji "Naszego Dziennika" poinformowało, że zarzuty o możliwości przeniesienia notowań za granice przez potencjalnego inwestora dla GPW są bezzasadne.

"Celem MSP przedstawionym potencjalnym inwestorom już na samym początku procesu było zabezpieczenie interesów GPW w wyniku jej prywatyzacji, tak aby możliwe było zbudowanie wokół niej silnego regionalnego centrum finansowego. Dlatego też zaprosiliśmy cztery największe światowe rynki - Deutsche Boerse, London Stock Exchange, Nasdaq OMX, NYSE Euronext - aby warszawski parkiet mógł między innymi skorzystać z ich know-how" - czytamy w komunikacie.

W komunikacie podano też, iż utrzymywanie Skarbu Państwa jako dominującego akcjonariusza nie sprzyja międzynarodowemu rozwojowi GPW. "Miały już miejsce sytuacje, w których wykluczono możliwość zakupu innych parkietów w regionie przez GPW właśnie z powodu kontroli Państwa. W tej chwili czterej potencjalni inwestorzy przygotowują oferty i to od ich treści uzależnione jest dalsze postępowanie MSP" - czytamy w komunikacie.

Do chwili nadania depeszy PAP nie otrzymała komentarza GPW w tej sprawie. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

luo/ pru/ bos/ gma/

Tagi: gpw, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz