Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ABW zatrzymała szefów spółki paliwowej spod Radomia

0
Podziel się:

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego zatrzymali w poniedziałek w Lipsku pod Radomiem
trzech współwłaścicieli spółki "ARC-GAS". Są oni podejrzani o
związki z grupą przestępczą wprowadzającą do obrotu paliwa płynne
pochodzące z niewiadomych źródeł.

*Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali w poniedziałek w Lipsku pod Radomiem trzech współwłaścicieli spółki "ARC-GAS". Są oni podejrzani o związki z grupą przestępczą wprowadzającą do obrotu paliwa płynne pochodzące z niewiadomych źródeł. *

W wyniku przestępczej działalności Skarb Państwa mógł ponieść co najmniej kilka milionów zł szkody - poinformowano w komunikacie zespołu prasowego ABW dla PAP.

Prokuratura zamierza postawić zatrzymanym zarzut posługiwania się fikcyjnymi fakturami w obrocie paliwami. Chce także wystąpić do sądu o aresztowanie całej trójki.

W marcu tego roku Prokuratura Okręgowa w Katowicach wszczęła postępowanie w sprawie nielegalnego obrotu paliwami płynnymi. W tym samym czasie, w wyniku działań operacyjnych, ABW ustaliła, że związek ze sprawą mają firmy z południowego Mazowsza. W związku z tym prokurator przekazał śledztwo radomskiej delegaturze ABW.

Kilka dni temu delegatura ta przeszukała pomieszczenia biurowe i magazyny "ARC-GAS", gdzie zabezpieczono dokumentację finansową firmy. Jak wynika z ustaleń, spółka kupowała gotowe paliwo poza ewidencją handlową, bądź bezakcyzowe komponenty do jego produkcji, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Następnie odsprzedawała je innym podmiotom gospodarczym, m.in. stacjom benzynowym i firmom transportowym. Właściciele "ARC-GAS" dokumentowali pochodzenie paliw fikcyjnymi fakturami wystawianymi przez uczestniczące w procederze, powiązane z nią "firmy-krzaki".

Według ABW, spółka kooperowała najchętniej z kontrahentami, którzy nie byli zainteresowani otrzymaniem faktur potwierdzających zakup paliwa. W sytuacji, gdy odbiorca potrzebował dokumentu sprzedaży, wystawiano faktury puste lub takie, w których podawano znacznie zawyżone ilości paliwa. Stwarzało to kupującym możliwość podwyższenia kosztów uzyskania przychodów. Ponadto, spółka zawierała fikcyjne transakcje kupna i sprzedaży z wykorzystaniem tzw. słupów. Sfałszowane faktury pozwalały ukryć przed organami kontroli skarbowej oszustwa paliwowe.(PAP)

sta/ malk/ fal/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)