Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Adam Wajrak laureatem Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego

0
Podziel się:

Adam Wajrak z "Gazety Wyborczej" otrzymał w
środę Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego za najlepszy materiał
dziennikarski, który wpłynął istotnie na życie Polaków. Wajraka
nagrodzono za cykl artykułów o dolinie rzeki Rospudy.

Adam Wajrak z "Gazety Wyborczej" otrzymał w środę Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego za najlepszy materiał dziennikarski, który wpłynął istotnie na życie Polaków. Wajraka nagrodzono za cykl artykułów o dolinie rzeki Rospudy.

Nagrodę imienia założyciela jednej z pierwszych komercyjnych stacji radiowych w Polsce - Radia ZET - przyznano po raz trzeci.

"Jest mi strasznie głupio, bo ja jestem tylko twarzą tego wszystkiego, co się dzieje z Rospudą - nad tym pracowała cała masa bardzo fajnych młodych ludzi, moich kolegów z redakcji (...) moich przyjaciół z różnych organizacji ekologicznych" - powiedział Wajrak odbierając nagrodę.

"To była dla mnie taka sprawa, gdzie bardzo jasno trzeba było opowiedzieć się po jakiejś stronie. Gdybym tego nie zrobił, oszukiwałbym moich czytelników" - podkreślił.

Nagrodą oprócz statuetki jest też czek na 40 tys. zł.

Oprócz Wajraka do nagrody Woyciechowskiego nominowani w tym roku byli również: Wojciech Borkowski z TVN za materiał "Mąż i syn Barbary Blidy przerywają milczenie", Anna Dymna za program "Spotkajmy się" w TVP2, Marcin Dzierżoniowski z "Wprost" za artykuł "Spowiedź Rydzyka", Aleksander Kaczorowski z "Newsweeka" za tekst "Prawie jak Putin", Marcin Kącki z "Gazety Wyborczej" za cykl artykułów "Praca za seks w +Samoobronie+", Leszek Kraskowski za artykuł "Zabójcze lekarstwo", Tomasz Lis za wydanie programu "co z tą Polską" z udziałem prof. Władysława Bartoszewskiego z 22 lutego tego roku, Tomasz Terlikowski za tekst "Fajna historia arcybiskupa" opublikowany w "Rzeczpospolitej".

W skład kapituły przyznającej tegoroczną nagrodę weszli: redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny "Polityki" Jerzy Baczyński, redaktor naczelny Polsatu Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Wprost" Stanisław Janecki, redaktor naczelny "Newsweeka" Michał Kobosko, redaktor naczelny "Przekroju" Jacek Kowalczyk, z-ca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Jarosław Kurski, prezes i redaktor naczelny Radia ZET Robert Kozyra, redaktor naczelny "Dziennika" Robert Krasowski, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Paweł Lisicki, dyrektor programowy TVN Edward Miszczak, prezes TVN24 Adam Pieczyński, redaktor naczelny miesięcznika "Press" Andrzej Skworz, prezes TVP Andrzej Urbański oraz córka Andrzeja Woyciechowskiego - Katarzyna.

W ubiegłym roku nagrodę im. Woyciechowskiego otrzymali Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski - autorzy programu "Teraz My" w TVN. Nagrodę przyznano im za program w którym poinformowali o odznaczeniu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego gen. Wojciecha Jaruzelskiego Krzyżem Zesłańców Sybiru.

Andrzej Woyciechowski urodził się w 1946 w Hanowerze. Do mediów trafił w latach 60., gdy wygrał konkurs na spikera radiowego: pracował w programie I i III Polskiego Radia. Był też korespondentem francuskich "Liberation", "Le Monde", Agence France Presse, Radio France Internationale, a także sekcji polskiej BBC i Radia Wolna Europa. We wrześniu 1990 r. założył Radio ZET. Zmarł w 1995 r. w Warszawie. (PAP)

js/ bpi/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)