Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Adm. Tomasz Mathea nowym dowódcą Marynarki Wojennej

0
Podziel się:

Admirał Tomasz Mathea został w piątek nowym dowódcą Marynarki Wojennej.
Nominację wręczył mu w Belwederze pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław
Komorowski. Mathea dotychczas był zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP.

Admirał Tomasz Mathea został w piątek nowym dowódcą Marynarki Wojennej. Nominację wręczył mu w Belwederze pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Mathea dotychczas był zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP.

Poprzedni dowódca marynarki, adm. Andrzej Karweta zginął 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Po jego śmierci czasowo obowiązki dowódcy MW pełnił zastępca Karwety, wiceadm. Waldemar Głuszko.

"Cieszę się, że możemy zamknąć tragiczny rozdział - także w dziejach Marynarki Wojennej - spowodowany skutkami katastrofy smoleńskiej, cieszę się, że w przeddzień święta Marynarki możemy powołać nowego dowódcę tego rodzaju sił zbrojnych" - powiedział Komorowski po wręczeniu nominacji.

Adm. Mathea, odbierając ją, powiedział, że "dla każdego, kto przywdział marynarski mundur nominacja na dowódcę Marynarki Wojennej jest przedmiotem najskrytszych marzeń, ambicji i zwieńczeniem zawodowej kariery". "Dołożę wszelkich starań, aby Marynarka Wojenna RP znalazła należne jej miejsce w rodzinie rodzajów sił zbrojnych" - zaznaczył.

Komorowski powtórzył, że "nie wchodzi w grę i nie będzie miała miejsca zmiana systemu emerytalnego służb mundurowych, która oznaczałaby zmianę w stosunku do tych co służą". "Będę też zabiegał o to, aby - jeśli będą konieczne zmiany w tym systemie - one były jak najkorzystniejsze dla nowo wstępujących w szeregi Wojska Polskiego" - zaznaczył. Według planów, reforma systemu emerytalnego mundurowych planowana jest na 2012 rok i ma objąć jedynie tych, którzy do wojska dopiero wtedy przyjdą.

"Wszyscy wiemy jak ważny jest problem modernizacji technicznej całości sił zbrojnych, to jest także problem przyszłości Marynarki Wojennej; chciałem zapewnić, że będę szukał rozwiązań, być może takich właśnie jak udało się znaleźć dla Sił Powietrznych przy programie samolotu wielozadaniowego" - dodał marszałek.

Minister obrony Bogdan Klich powiedział natomiast dziennikarzom, że nowego dowódcę Marynarki zna od 1999 r. "Od tej pory śledzę drogę zawodową admirała, ona jest jasna, przejrzysta i prowadzi do sukcesu" - dodał.

"Wyrażam zadowolenie z deklaracji marszałka Komorowskiego o możliwości rozszerzenia programu modernizacyjnego dla MW (...) dobrego grosza nigdy za wiele" - zaznaczył szef MON.

Admirał floty Tomasz Mathea urodził się 30 kwietnia 1955 roku w Warszawie. W 1974 roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej. Po ukończeniu studiów rozpoczął służbę jako dowódca działu broni podwodnej na okręcie podwodnym ORP "Sokół". W 1984 roku awansował na stanowisko zastępcy dowódcy okrętu podwodnego ORP "Bielik". Od 1988 roku był szefem Sztabu Dywizjonu Okrętów Podwodnych, a następnie dowódcą Dywizjonu. W 1996 roku został zastępcą dowódcy 3. Flotylli Okrętów w Gdyni, a dwa lata później objął stanowisko szefa Szefostwa Szkolenia Morskiego w Dowództwie MW.

W czerwcu 2000 roku Mathea awansował na stanowisko dowódcy 9. Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. W 2002 roku został skierowany na studia w Narodowym Uniwersytecie Obrony USA w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju pełnił służbę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, jako Szef Generalnego Zarządu Planowania Strategicznego. Następnie w latach 2004-2006 był szefem Logistyki Marynarki Wojennej. W czerwcu 2006 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP.

Nowy dowódca MW jest absolwentem studiów podyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej b. ZSRR, Królewskiej Akademii Sztabu MW Wielkiej Brytanii oraz polskiej Akademii Obrony Narodowej. Ukończył studia operacyjno-strategiczne w Narodowym Uniwersytecie Obrony USA w Waszyngtonie, najważniejszej i najbardziej prestiżowej uczelni wojskowej Stanów Zjednoczonych. Wielokrotnie odznaczany, między innymi Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju".(PAP)

mja/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)