Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Admirał Mathea objął dowodzenie Marynarką Wojenną

0
Podziel się:

Admirał Tomasz Mathea objął w piątek dowodzenie Marynarką Wojenną.
Uroczystość odbyła się w Porcie Wojennym w Gdyni Oksywiu, w honorowej asyście marynarzy i pocztów
sztandarowych jednostek Marynarki Wojennej.

Admirał Tomasz Mathea objął w piątek dowodzenie Marynarką Wojenną. Uroczystość odbyła się w Porcie Wojennym w Gdyni Oksywiu, w honorowej asyście marynarzy i pocztów sztandarowych jednostek Marynarki Wojennej.

Poprzedni dowódca marynarki, adm. Andrzej Karweta zginął 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Po jego śmierci czasowo obowiązki dowódcy MW pełnił zastępca Karwety, wiceadm. Waldemar Głuszko.

W ostatnich dniach czerwca pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski nominował na nowego dowódcę MW admirała Tomasza Matheę, dotychczasowego zastępcę szefa Sztabu Generalnego WP. W czasie piątkowej uroczystości w Gdyni Mathea formalnie przejął od wiceadm. Głuszko obowiązki dowódcy MW.

W ceremonii udział wziął m.in. szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Mieczysław Cieniuch. Podczas uroczystości odczytano postanowienie pełniącego obowiązki prezydenta RP o wyznaczeniu nowego dowódcy, po czym wiceadm. Głuszko złożył szefowi Sztabu Generalnego meldunek o zdaniu obowiązków, a admirał Mathea - meldunek o objęciu dowodzenia Marynarką Wojenną. Następnie - zgodnie z tradycją - szef Sztabu wręczył Mathei flagę dowódcy MW.

Ceremonię zakończyła defilada pododdziałów Marynarki Wojennej. Po uroczystości, na pokładzie fregaty rakietowej ORP "Gen. K. Pułaski" odbyło się podpisanie protokołu zdania i objęcia obowiązków dowódcy Marynarki Wojennej.

Admirał floty Tomasz Mathea urodził się 30 kwietnia 1955 roku w Warszawie. W 1974 roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej. Po ukończeniu studiów rozpoczął służbę jako dowódca działu broni podwodnej na okręcie podwodnym ORP "Sokół". W 1984 roku awansował na stanowisko zastępcy dowódcy okrętu podwodnego ORP "Bielik". Od 1988 roku był szefem Sztabu Dywizjonu Okrętów Podwodnych, a następnie dowódcą Dywizjonu. W 1996 r. został zastępcą dowódcy 3. Flotylli Okrętów w Gdyni, a dwa lata później objął stanowisko szefa Szefostwa Szkolenia Morskiego w Dowództwie MW.

W czerwcu 2000 roku Mathea awansował na stanowisko dowódcy 9. Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. W 2002 roku został skierowany na studia w Narodowym Uniwersytecie Obrony USA w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju pełnił służbę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, jako Szef Generalnego Zarządu Planowania Strategicznego. Następnie w latach 2004-2006 był szefem Logistyki Marynarki Wojennej. W czerwcu 2006 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP.

Nowy dowódca MW jest absolwentem studiów podyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej b. ZSRR, Królewskiej Akademii Sztabu MW Wielkiej Brytanii oraz polskiej Akademii Obrony Narodowej. Ukończył studia operacyjno-strategiczne w Narodowym Uniwersytecie Obrony USA w Waszyngtonie, najważniejszej i najbardziej prestiżowej uczelni wojskowej Stanów Zjednoczonych. Wielokrotnie odznaczany, między innymi Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju".(PAP)

aks/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)