Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera podsłuchowa w USA. Martin Schulz ostro krytykuje

0
Podziel się:

Schulz powtórzył, że jest głęboko zszokowany doniesieniami. Jego zdaniem takie postępowanie byłoby nie do przyjęcia.

Afera podsłuchowa w USA. Martin Schulz ostro krytykuje
(ec.europa.eu)

Jeśli doniesienia o szpiegowaniu instytucji Unii Europejskiej przez amerykański wywiad zostaną potwierdzone, będzie to _ wielki cios _ dla stosunków między Brukselą a Waszyngtonem - ocenił szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Dodał, że USA nie mogą traktować PE jak wroga.

_ - To bardzo poważna sprawa _ - powiedział na sesji plenarnej w Strasburgu niemiecki socjaldemokrata, nawiązując do doniesień tygodnika _ Der Spiegel _. Dwa dni temu tygodnik poinformował, że podejmowane w ramach programu PRISM działania wywiadowcze amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) obejmowały również Unię Europejską, zwłaszcza Niemcy.

_ - Jeśli to prawda, że w biurze PE w Waszyngtonie były urządzenia do podsłuchu, będzie to wielki cios dla stosunków między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi _ - ostrzegł Schulz. _ - Parlament Europejski nie może być traktowany jak wróg _ - dodał.

Powiedział, że rozumie, iż Stany Zjednoczone potrzebują dobrze działającego wywiadu oraz że wprowadziły pewne środki do walki z terroryzmem. _ - Nie uważam jednak, by instytucje europejskie były zaangażowane w przygotowywanie zamachów _ - podkreślił szef PE.

Schulz powtórzył, że jest _ głęboko zszokowany _ doniesieniami. Jego zdaniem takie postępowanie byłoby _ nie do przyjęcia _. Przewodniczący PE poinformował, że rozmawiał z ambasadorem USA przy UE i zwrócił się do niego, by _ jak najszybciej złożył niezbędne wyjaśnienia _ w tej sprawie.

Zobacz także: Posłuchaj wypowiedzi Martina Schulza:

Także KE powtórzyła, że czeka na wyjaśnienia władz USA na temat doniesień niemieckiego tygodnika. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton rozmawiała już o tym z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym.

_ Der Spiegel _ powołał się na częściowo udostępnione mu dokumenty, które przejął informatyk Edward Snowden, zatrudniony do niedawna w będącej partnerem zewnętrznym NSA amerykańskiej firmie komputerowej.

Pochodzący z września 2010 roku raport mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE w Waszyngtonie i w nowojorskiej siedzibie ONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych. Ambasada UE została wyraźnie nazwana przez NSA _ celem ataku _.

Za dwa dni w PE odbędzie się debata na temat programu PRISM.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl
Amerykanie wyjaśnią sprawę szpiegowania Rząd USA przekaże UE swe wyjaśnienia kanałami dyplomatycznymi.
Amerykanie szpiegują Unię Europejską! Raport mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE i w n ONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych.
USA bagatelizuje aferę szpiegowską Raport z 2010 roku mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE w Waszyngtonie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)