Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afganistan: Armia i policja potrzebują instruktorów wojskowych

0
Podziel się

Afgańskie siły bezpieczeństwa mogą potrzebować od państw NATO
większej liczby instruktorów wojskowych niż pierwotnie zakładano. W poniedziałek poinformował o tym
naczelny dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie, admirał James Stavridis.

bEhddALF

Afgańskie siły bezpieczeństwa mogą potrzebować od państw NATO większej liczby instruktorów wojskowych niż pierwotnie zakładano. W poniedziałek poinformował o tym naczelny dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie, admirał James Stavridis.

Reuters wskazuje, że rozbudowa afgańskiej armii i policji ma fundamentalne znaczenie dla administracji prezydenta USA Baracka Obamy. Cel ten musi zostać osiągnięty, aby od połowy 2011 roku można było rozpocząć wycofywanie amerykańskich wojsk z Afganistanu.

Stavridis powiedział dziennikarzom, że nalega na państwa Sojuszu, aby zdeklarowały się w sprawie uzupełnienia niedoboru 450 instruktorów wojskowych.

bEhddALH

"Dalszych kilkuset (instruktorów) może być potrzebnych już na początku przyszłego roku" - dodał.

Zmartwiony brakiem instruktorów z państw członkowskich jest również minister obrony USA Robert Gates. Z tego powodu zdecydował ostatnio o tymczasowym wysłaniu do Afganistanu dodatkowych 850 instruktorów ze Stanów Zjednoczonych.

Afgańska armia liczyła na koniec marca 112 779 żołnierzy, zaś policja 102 138 funkcjonariuszy. W obu przypadkach jest to więcej niż zakładano na ten miesiąc. Liczby docelowe na marzec wynosiły odpowiednio 112 700 wojskowych i 99 261 policjantów.

Docelowa liczebność afgańskiej armii to 134 000 żołnierzy do października 2010 i 171 600 do października 2011 roku. Założenia wobec policji w tych samych ramach czasowych to odpowiednio 109 000 i 134 000 funkcjonariuszy.

bEhddALN

Reuters pisze, że najważniejsze cele sił koalicyjnych są zagrożone. Afgańskiej armii brakuje wykwalifikowanych oficerów, a ci wymagają znacznie dokładniejszego szkolenia niż nowi rekruci. Jest to poważne wyzwanie dla Afganistanu.

"Musimy szkolić instruktorów i teraz zaczynamy się na tym skupiać" - zaznaczył Stavridis.

Agencja Reutera wskazuje, że największym zmartwieniem sił koalicyjnych jest jednak policja, wciąż uważana w dużej mierze za niewykwalifikowaną i skorumpowaną. Ponadto 15 proc. jej funkcjonariuszy ma zażywać narkotyki. (PAP)

łr/ ro/

bEhddALO

6252511

bEhddAMi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)