Notowania

wiadomości
19.10.2011 23:04

Afganistan: Clinton z niezpowiedzianą wizytą w Kabulu

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton przybyła w środę późnym wieczorem z niezapowiedzianą wizytą do Kabulu aby - jak pisze Associated Press - zachęcić przywódców Afganistanu do kontynuowania wysiłków zmierzających do pojednania z talibami i do wzmocnienia współpracy z Pakistanem w zwalczaniu terroryzmu.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Sekretarz stanu USA Hillary Clinton przybyła w środę późnym wieczorem z niezapowiedzianą wizytą do Kabulu aby - jak pisze Associated Press - zachęcić przywódców Afganistanu do kontynuowania wysiłków zmierzających do pojednania z talibami i do wzmocnienia współpracy z Pakistanem w zwalczaniu terroryzmu. *

Amerykańska sekretarz stanu ma też podkreślić wagę większej integracji Afganistanu z jego sąsiadami.

W czwartek Clinton ma spotkać się z prezydentem Hamidem Karzajem i innymi czołowymi osobistościami afgańskimi.

Administracja prezydenta Obamy, zdecydowana wycofać wojsk USA z Afganistanu, uważa zawarcie politycznego porozumienia władz w Kabulu z talibami za klucz do zakończenia wojny w tym kraju.

Jednak talibowie nie wykazali dotychczas (przynajmniej oficjalnie) zainteresowania takim porozumieniem a pozostający z nimi w sojuszu rebelianci z siatki Hakkaniego nasilili ataki operując z baz w Pakistanie.

Według AP, zakulisowe działania amerykańskiej dyplomacji mające doprowadzić do rozpoczęcia rozmów między rządem w Kabulu i talibami wywołały niedawno irytację Karzaja.

Poważnym ciosem dla tych wysiłków było zabójstwo w ub. miesiącu Burhanuddina Rabbaniego, który kierował w imieniu Karzaja próbami nawiązania kontaktów z talibami. (PAP)

jm/

10023802

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz