Notowania

wiadomości
12.07.2012 15:04

Afganistan: Karzaj zaprasza mułłę Omara do wejścia do polityki

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj zaapelował do talibów o złożenie broni, a jednocześnie zaprosił ich przywódcę - mułłę Omara - do włączenia się w procesy polityczne w kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj zaapelował do talibów o złożenie broni, a jednocześnie zaprosił ich przywódcę - mułłę Omara - do włączenia się w procesy polityczne w kraju.

W przeszłości wszystkie podobne apele talibscy rebelianci ignorowali.

"Mułła Omar może przystąpić do jakiej chce partii w Afganistanie. Może otworzyć biuro polityczne, ale powinien złożyć broń" - oświadczył Karzaj w pałacu prezydenckim w Kabulu. Jego wystąpienie transmitowała państwowa telewizja.

Przywódca talibów mułła Omar ukrywa się od 2001 roku, odkąd w Afganistanie obalono rządy talibów. Od tego czasu związani z nim rebelianci walczą z siłami rządowymi i wojskami międzynarodowymi.

Talibowie odmawiali udziału we wszystkich rozmowach pokojowych i procesie pojednania z afgańskimi władzami. Prezydenta Karzaja nazywają "marionetką USA".

Zgodzili się natomiast wziąć udział w bezpośrednich rozmowach z Amerykanami, ale wycofali się z nich, zarzucając przedstawicielom Stanów Zjednoczonych niedotrzymanie słowa w sprawie zwolnienia afgańskich więźniów w amerykańskiej bazie Guantanamo. Na razie nie ma żadnych sygnałów, że rozmowy mogłyby zostać wznowione.

Wybory prezydenckie w Afganistanie odbędą się w 2014 roku. Afgańczycy wyłonią w nich następcę Hamida Karzaja, który pełni urząd już drugą kadencję. Konstytucja nie pozwala mu ubiegać się o prezydenturę po raz kolejny. (PAP)

zab/ ro/

11815129 11815008 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz