Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afganistan: Otwarcie lokali wyborczych

0
Podziel się

O godz. 7 nad ranem czasu miejscowego (4.30 czasu polskiego) w sobotę
otwarto w Afganistanie lokale wyborcze rozpoczynając głosowanie w wyborach do Zgromadzenia
Narodowego (Wolesi Dżirga). Ponad 10,5 mln uprawnionych do głosowania wybiera 249 deputowanych
spośród ok. 2500 kandydatów.

bEggWVAR

O godz. 7 nad ranem czasu miejscowego (4.30 czasu polskiego) w sobotę otwarto w Afganistanie lokale wyborcze rozpoczynając głosowanie w wyborach do Zgromadzenia Narodowego (Wolesi Dżirga). Ponad 10,5 mln uprawnionych do głosowania wybiera 249 deputowanych spośród ok. 2500 kandydatów.

Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 16.00 czasu miejscowego (13.30 czasu polskiego).W związku z wyborami w całym kraju wprowadzono zaostrzone środki bezpieczeństwa.

Na około pół godziny przed otwarciem lokali wyborczych na stolicę Afganistanu - Kabul i położone na wschodzie tego kraju miasto Dżalalabad dokonano ataków rakietowych. Jedna rakieta eksplodowała na dziedzińcu budynku państwowej telewizji w Kabulu a trzy inne wystrzelono w kierunku bazy wojskowej na przedmieściach Dżalalabadu.

bEggWVAT

Zdaniem obserwatorów, była to oczywista próba zastraszenia Afgańczyków i nakłonienia ich aby nie brali udziału w sobotnich wyborach.

Talibscy rebelianci wcześniej grozili dokonaniem ataków podczas wyborów, których celem mają być przede wszystkim siły bezpieczeństwa i personel zatrudniony w lokalach wyborczych. Talibowie prowadzili intensywną kampanię zastraszania i zniechęcania do udziału w wyborach m. in. rozdając ulotki w meczetach i wioskach oraz publikując ostrzeżenia w Internecie, iż ci którzy oddadzą swój głos powinni być przygotowani na atak.

Niezależna Komisja Wyborcza poinformowała, że ponad tysiąc spośród 6835 lokali wyborczych, czyli około 15 proc., nie zostanie otwartych, ponieważ nie można w nich zagwarantować bezpieczeństwa. Znajdują się one zwłaszcza na południu i wschodzie kraju.

Talibowie próbowali z niewielkim powodzeniem zakłócić zarówno wybory parlamentarne w 2005 roku jak i prezydenckie w 2009.

bEggWVAZ

Są to drugie od obalenia w 2001 roku reżimu talibów wybory parlamentarne w Afganistanie. Aby zapobiec podziałom etnicznym, w procesie wyborczym nie uczestniczą partie polityczne a poszczególni kandydaci, którzy ubiegają się o mandaty indywidualnie. W sumie o 249 miejsc rywalizuje 2447 kandydatów, w tym 386 kobiet.

Wstępne wyniki afgańskich wyborów będą znane najprawdopodobniej dopiero po 8 października, a ostateczne po 30 października. (PAP)

jm/

7148515 arch.

bEggWVBu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)