Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afganistan
13.05.2007 09:01

Afganistan: Talibowie dementują informację o śmierci Dadullaha

Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid zdementował w niedzielę informację o śmierci głównego talibańskiego dowódcy, mułły Dadullaha. Wiadomośći o jego zabiciu podali przedstawiciele afgańskiego rządu i sił bezpieczeństwa.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid zdementował w niedzielę informację o śmierci głównego talibańskiego dowódcy, mułły Dadullaha. Wiadomośći o jego zabiciu podali przedstawiciele afgańskiego rządu i sił bezpieczeństwa. *

"To jedynie propaganda. Obiecują pokazać mediom ciało Dadullaha - chcemy to zobaczyć. My z kolei obiecujemy dziennikarzom przedstawić niedawne nagranie głosu mułły" - oświadczył Mudżahid.

Jednonogi mułła Dadullah miał wraz z bratem zginąć w sobotę w walkach z wojskami afgańskimi i NATO w południowej prowincji Helmand.

Pochodzący z prowincji Uruzgan mułła jest celem nr 1 dla Amerykanów. To jego ludzie setki razy atakowały wojska NATO w Afganistanie. Ma duże doświadczenie w walce partyzanckiej - przez lata bił się z Rosjanami. W przeszłości wiele razy podawano informacje o jego śmierci. W wywiadach telewizyjnych często chwalił się, że kontaktuje się z Osamą bin Ladenem.

Od upadku rządu talibów dowodził ich oddziałami partyzanckimi w kilku prowincjach Afganmistanu. Znany jest z okrucieństwa - jemu przypisuje się masakrę dwustu cywilów w miejscowości Jakawlang w styczniu 2001 roku, a także wydanie rozkazu zabicia w 2003 r. w Uruzganie przedstawicieli Czerwonego Krzyża. Niedawno jego oddziały porwały włoskiego dziennikarza Daniele Mastrogiacomo, lecz wypuściły go w zamian uwolnienie pięciu talibów.

jo/ awl/ wkr/

619 Int.arch.

Tagi: afganistan, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz