Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afganistan: Talibowie zabili 19 żołnierzy, 7 pojmali

0
Podziel się:

Dziewiętnastu afgańskich żołnierzy zginęło w niedzielę w ataku
talibów na wojskowy punkt kontroli na wschodzie kraju - podały afgańskie władze. Siedmiu żołnierzy
zostało pojmanych przez islamistów. To najkrwawszy atak na afgańską armię od co najmniej roku.

Dziewiętnastu afgańskich żołnierzy zginęło w niedzielę w ataku talibów na wojskowy punkt kontroli na wschodzie kraju - podały afgańskie władze. Siedmiu żołnierzy zostało pojmanych przez islamistów. To najkrwawszy atak na afgańską armię od co najmniej roku.

W związku z incydentem prezydent Afganistanu Hamid Karzaj odwołał swa wizytę na Sri Lance.

Do ataku doszło w niedzielę nad ranem w graniczącej z Pakistanem prowincji Kunar. Według ministerstwa obrony afgańskie wojsko podjęło już akcję odbijania żołnierzy. Dwóch wojskowych zostało rannych.

Do ataku przyznali się talibscy bojownicy, informując, że jeden z nich zginął, a dwóch zostało rannych.

Tymczasem talibowie poinformowali w niedzielę, że zawiesili rozmowy z centralnymi władzami w Kabulu na temat ewentualnej wymiany więźniów w związku z - jak to określili - "złożonością sytuacji" w Afganistanie.

Oświadczenie do mediów w tej sprawie drogą elektroniczną wysłał rzecznik Talibanu Zabihullah Mudżahid. Określenie Taliban odwołuje się do rządu talibów w Afganistanie w latach 1996-2001.

Przed kilkoma miesiącami talibowie deklarowali, że w geście pojednania, są gotowi uwolnić żołnierza USA, którego przetrzymują od 2009 r., w zamian za pięciu wyższych rangą talibów więzionych w Guantanamo. Amerykańskim jeńcem talibów jest starszy szeregowy Bowe Bergdahl, który zaginął w czerwcu 2009 r. w prowincji Paktika na wschodzie Afganistanu, przy granicy z Pakistanem.

Tymczasem w zeszłym tygodniu afgański rząd zwolnił z byłego amerykańskiego więzienia w Bagram 65 bojowników uznawanych przez Stany Zjednoczone za zagrażających bezpieczeństwu kraju. USA uznały tę decyzję za krok wstecz w rządach prawa w Afganistanie.

Decyzja Kabulu o zwolnieniu więźniów pogorszyła stosunki z USA. Są one już poważnie nadszarpnięte, ponieważ prezydent Karzaj odmawia podpisania gotowego już porozumienia z Amerykanami o pozostawieniu w Afganistanie po 2014 r. kilkunastu tysięcy zachodnich żołnierzy i utworzeniu dziewięciu baz wojennych USA. (PAP)

cyk/

15828090 15828177 15828190 15828261 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)