Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afgański minister obrony: Bez ISAF będziemy potrzebować 5 mld USD rocznie

0
Podziel się:

Minister obrony Afganistanu Abdul Rahim Wardak powiedział we wtorek,
że aż 5 mld dolarów rocznie będzie potrzeba na zapewnienie bezpieczeństwa w kraju, gdy
międzynarodowe wojska ISAF wycofają się z Afganistanu z końcem 2014 roku.

Minister obrony Afganistanu Abdul Rahim Wardak powiedział we wtorek, że aż 5 mld dolarów rocznie będzie potrzeba na zapewnienie bezpieczeństwa w kraju, gdy międzynarodowe wojska ISAF wycofają się z Afganistanu z końcem 2014 roku.

"Przy obecnym poziomie bezpieczeństwa, koszt wyniesie około 5 mld dolarów rocznie" - ocenił Wardak podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu obrony. Suma podana przez ministra równa się jednej trzeciej PKB Afganistanu - zauważa agencja Reutera.

Docelowo rząd afgański chce stworzyć siły bezpieczeństwa, które nie będą skazane na pomoc zagraniczną, jednak by cel ten osiągnąć, potrzebny będzie okres przejściowy - podkreślił Wardak. Do tego czasu Afganistan będzie potrzebował wsparcia, przede wszystkim od USA - dodał.

Nie sprecyzował, jak długo miałby trwać taki okres. Jednak ambasador Wielkiej Brytanii w Kabulu William Patey szacuje, że Afganistan może potrzebować zagranicznego wsparcia finansowego do 2025 roku, a wojskowego przez wiele lat po ostatecznym wycofaniu się z kraju sił międzynarodowych.

Środki na odbudowę gospodarki i rozwój sił bezpieczeństwa Afganistan chce zdobyć przyciągając zagranicznych inwestorów zainteresowanych złożami rud miedzi i żelaza w kraju; mogą one być warte około 3 bln dolarów.

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj uzgodnił z siłami ISAF, że ich całkowite wycofanie nastąpi do końca 2014 roku. Jednak Reuters odnotowuje, iż część afgańskiego społeczeństwa obawia się, że jeśli wojsko i policja zostaną pozbawione zagranicznego wsparcia, w kraju znów wybuchnie wojna domowa. (PAP)

akl/ ap/

10012620

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)