Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

AFP: W połowie października kolejne rozmowy MAEA-Iran

0
Podziel się

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) i Iran wznowią w połowie
października bezpośrednie rozmowy dotyczące kontrowersyjnego irańskiego programu atomowego -
dowiedziała się we wtorek agencja AFP ze źródeł dyplomatycznych.

bDourJuJ

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) i Iran wznowią w połowie października bezpośrednie rozmowy dotyczące kontrowersyjnego irańskiego programu atomowego - dowiedziała się we wtorek agencja AFP ze źródeł dyplomatycznych.

MAEA nie podała daty ani miejsca spotkania. Ostatnie odbyło się 24 sierpnia w Wiedniu i zakończyło się porażką, podobnie jak majowa wizyta w Teheranie dyrektora generalnego specjalistycznej agendy ONZ, Yukiyi Amano.

Obecnie trwają obrady Konferencji Generalnej MAEA w Wiedniu. W poniedziałek szef irańskiego programu atomowego Ferejdun Abbasi-Dawani oskarżył MAEA o sabotaż przeciwko irańskim instalacjom atomowym. Jako przykład wymienił zamach bombowy na zakłady atomowe w Fordo 17 sierpnia, podczas którego przecięte zostały kable dostarczające energię elektryczną.

bDourJuL

Ukryte w górach zakłady Fordo są uważane za jedyne w Iranie, które mogłyby przetrwać atak wojskowy. Iran wzbogaca tam uran do 20 proc. na potrzeby reaktora badawczego, co przybliża go do poziomu wymaganego do produkcji broni jądrowej (90 proc.).

Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto pokojowy. Przyznaje się do wzbogacania uranu do 5 proc. do produkcji elektryczności oraz do 20 proc. do izotopów medycznych wykorzystywanych w diagnozowaniu niektórych rodzajów nowotworów.

Wbrew sześciu rezolucjom Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym czterem opatrzonym sankcjami, Iran wciąż wzbogaca uran, uważając to za swoje prawo.

Pomimo tego impasu w poniedziałek Amano podkreślał, że MAEA chce kontynuować dialog z Iranem, głównie w sprawie organizowania wizyt w miejscach uważanych przez agendę ONZ za podejrzane.

bDourJuR

Także Abbasi-Dawani podczas spotkania z szefem MAEA na marginesie trwającej w Wiedniu konferencji powiedział w poniedziałek, że "zgadza się na kontynuowanie dyskusji".

MAEA z siedzibą w stolicy Austrii to specjalistyczna agenda ONZ, niepodlegająca jednak ścisłej kontroli tej organizacji. Do jej głównych zadań należy rozwój badań, wymiana informacji dotyczących pokojowego wykorzystania energii jądrowej oraz opracowanie norm bezpieczeństwa.(PAP)

jhp/ mc/

12252017

bDourJuS
bDourJvm
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)