Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Agencja Fitch podniosła perspektywę ratingów Polski do pozytywnej

0
Podziel się:

#
dochodzą szczegóły dot. decyzji agencji
#

# dochodzą szczegóły dot. decyzji agencji #

21.02. Warszawa (PAP) - Agencja Fitch podniosła perspektywę ratingów Polski ze stabilnej do pozytywnej i potwierdziła rating Polski na poziomie "A minus" dla walut zagranicznych i "A" dla waluty krajowej - podała w czwartek agencja ratingowa.

Jak podał Fitch w komunikacie, do podniesienia perspektywy przyczyniły się m.in. obniżenie poziomu deficytu sektora finansów publicznych i stabilizacja oraz prognozowane obniżenie poziomu długu publicznego do PKB.

"Deficyt polskiego sektora finansów publicznych (...) obniżył się od 2010 r. o ok. 4,5 pkt proc., do 3,4 proc. PKB szacowanego w 2012 r., co stawia Polskę wśród najlepszych pod tym względem krajów UE. Fitch prognozuje dalszą, łagodną konsolidację do 3,2 proc. PKB w 2013 r. i 2,7 proc. w 2014 r." - napisano w komunikacie.

Dodano, że poziom długu publicznego się ustabilizował i agencja prognozuje jego obniżenie w 2014 r. do 54,5 proc. PKB wobec szczytowego poziomu 56,4 proc. w 2011 r., "co przybliża Polskę do mediany państw z ratingami +A+". "Reformy systemu emerytalnego z 2012 r. poprawią średnioterminową sytuację finansów publicznych" - wskazano.

Jak zaznaczyła agencja Fitch, czynnikami, które łącznie lub indywidualnie, mogą skutkować podwyżką ratingu może być "dalszy postęp konsolidacji fiskalnej, który jeszcze bardziej obniży deficyt budżetowy i wprowadzi relację długu publicznego do PKB na wyraźnie spadkową ścieżkę" oraz "znaczne obniżenie poziomów zadłużenia zewnętrznego".

Z kolei "znaczne poluzowanie fiskalne, które zagrozi osiągnięciu średnioterminowych celów redukcji długu i deficytu" i/lub "słabe wyniki gospodarki, wynikające z szoków wewnętrznych lub zewnętrznych" mogą, łącznie lub indywidualnie, skutkować obniżeniem perspektywy ratingu do stabilnej. (PAP)

fdu/ jtt/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)