Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

AI: zbombardowanie serbskiej TV przez NATO zbrodnią wojenną

0
Podziel się

Organizacja obrony praw człowieka Amnesty
International (AI) zaapelowała w czwartek o pociągnięcie NATO do
odpowiedzialności za spowodowanie ofiar cywilnych podczas
bombardowania gmachu serbskiej telewizji państwowej przed 10 laty.
AI nazwała bombardowanie "zbrodnią wojenną".

bEgHOJZx

Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International (AI) zaapelowała w czwartek o pociągnięcie NATO do odpowiedzialności za spowodowanie ofiar cywilnych podczas bombardowania gmachu serbskiej telewizji państwowej przed 10 laty. AI nazwała bombardowanie "zbrodnią wojenną".

W ataku przeprowadzonym 23 kwietnia 1999 roku zginęło 16 cywilów i także 16 odniosło obrażenia.

AI zaapelowała do NATO i jego państw członkowskich o doprowadzenie do niezależnych śledztw oraz zadośćuczynienie ofiarom i ich rodzinom.

bEgHOJZz

W momencie bombardowania przedstawiciele NATO twierdzili, że atak na gmach telewizji położony w centrum Belgradu jest uzasadniony ze względu na prowadzoną przez stację propagandę, która przyczyniła się na Bałkanach do przelewu krwi na tle etnicznym.

Bombardowanie telewizji stanowiło część 78-dniowych nalotów, które miały na celu powstrzymanie mordów na albańskich separatystach w Kosowie.

"Bombardowanie gmachu serbskiego radia i telewizji państwowej (RTS) było umyślnym atakiem na cel cywilny i jako taki stanowi zbrodnię wojenną" - napisał w oświadczeniu ekspert AI ds. Bałkanów Sian Jones.

"Nawet jeśli NATO rzeczywiście uważało, że atak na RTS jest uzasadniony, był on nieproporcjonalny, a tym samym stanowił zbrodnię wojenną" - dodał Jones.

bEgHOJZF

Rodziny ofiar zgromadziły się w czwartek rano przed gmachem telewizji, domagając się wyjaśnień, dlaczego nie ostrzeżono zawczasu przed atakiem. Ich zdaniem kierownictwo telewizji umyślnie poświęciło pracowników w celach propagandowych.

AI napisała w oświadczeniu, że przedstawiciele NATO potwierdzili, iż nie ostrzeżono przed atakiem, chociaż było wiadomo, że w budynku będzie wielu cywilów. (PAP)

mw/ ap/

2658

bEgHOKaa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)