Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akcja Europolu - zatrzymano 19 członków gruzińskiego gangu

0
Podziel się:

W międzynarodowej operacji policyjnej przeciw gruzińskiemu gangowi Kutaisi,
jednemu z najważniejszych klanów kontrolowanych przez rosyjską mafię, zatrzymano 19 osób.
Przestępcy zostali ujęci na terenie siedmiu państw Unii Europejskiej, przy wsparciu m.in. polskiej
policji.

W międzynarodowej operacji policyjnej przeciw gruzińskiemu gangowi Kutaisi, jednemu z najważniejszych klanów kontrolowanych przez rosyjską mafię, zatrzymano 19 osób. Przestępcy zostali ujęci na terenie siedmiu państw Unii Europejskiej, przy wsparciu m.in. polskiej policji.

Do zatrzymań siedmiu osób doszło we Włoszech. Pozostałych członków grupy przestępczej zatrzymywano na terenie Czech, Francji, Niemiec, Portugali, Litwy i Węgier. Podczas aresztowań zabezpieczono broń, narkotyki oraz 100 tys. euro w gotówce.

"Sukces operacji możliwy był dzięki znaczącemu wsparciu policji polskiej i belgijskiej. Nasza praca polegała na analizowaniu informacji oraz na obserwacji. Niektóre w tych osób przemieszczały się po Polsce" - powiedział w środę PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Sokołowski.

Jak podkreśla policja aresztowanie lidera Kutaisi stanowi znaczący cios w rosyjskojęzyczne zorganizowane grupy przestępcze. Poza liderem aresztowano również pozostałych członków kierownictwa klanu. Nazywani są tzw. worami w zakonie. "To przestępcy euroazjatyccy postrzegani jako liderzy, sprawujący kontrole oraz ustanawiający reguły dla rosyjskojęzycznej przestępczości zorganizowanej" - powiedział Sokołowski.

Podkreślił, że ta szeroka na skalę Unii Europejskiej operacja wspierana była przez ekspertów Europolu, którzy uczestniczyli w wymianie informacji operacyjnych pomiędzy zaangażowanymi krajami członkowskimi. Funkcjonariusze opracowywali raporty analityczne oraz udzielali wsparcia w ramach tzw. mobile office.

W kilku spotkaniach operacyjnych uczestniczył także Eurojust - Europejska Jednostka Współpracy Sądowej. Jest to agencja UE o charakterze prokuratorskim. Jej zadaniem jest m.in. koordynacja działań prokuratur krajowych państw członkowskich UE w celu zwalczania transgranicznej przestępczości na obszarze Wspólnoty Europejskiej.

W Eurpolu pracuje kilkunastu polskich policjantów. Podkreślają oni, że przestępczość dokonywana przez tzw. worów w zakonie stanowi priorytet dla organów ścigania Unii Europejskiej. Na początku czerwca Europol wsparł operację prowadzona przez Francję, w ramach której aresztowane zostały 42 osoby, w tym trzech członków gruzińskiego klanu Tbilissi. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

gdyj/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)