Notowania

wiadomości
03.09.2013 16:51

Akcjonariusze stoczni w Świnoujściu za połączeniem z "Gryfią"

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Morskiej Stoczni Remontowej (MSR) w Świnoujściu zgodziło się we wtorek na połączenie ze Szczecińską Stocznią Remontową "Gryfia". Proces połączenia zakończy się z chwilą rejestracji w sądzie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Morskiej Stoczni Remontowej (MSR) w Świnoujściu zgodziło się we wtorek na połączenie ze Szczecińską Stocznią Remontową "Gryfia". Proces połączenia zakończy się z chwilą rejestracji w sądzie.

Dzień wcześniej zgodę na konsolidację dało Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy "Gryfii".

Plan konsolidacji zakłada, że całość majątku stoczni ze Świnoujścia ma zostać przeniesiona do "Gryfii" w zamian za akcje szczecińskiej stoczni dla dotychczasowych akcjonariuszy MSR. Stocznie będą kontynuować działalność pod nazwą Morska Stocznia Remontowa "Gryfia". Siedzibą spółki będzie Szczecin.

Kapitał zakładowy "Gryfii" zostaje podwyższony z 31 mln zł do 51 mln zł w drodze emisji 2 mln akcji o wartości nominalnej 10 zł każda. Akcje zostaną przydzielone dotychczasowym akcjonariuszom MSR przy zastosowaniu parytetu wymiany wynoszącym 5 akcji połączonej spółki za każdą akcję MSR - informuje spółka.

Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" ma się specjalizować w remontach i przebudowie statków oraz wytwarzaniu konstrukcji dla przemysłu. Kapitał własny nowej spółki wyniesie 67,9 mln zł, suma bilansowa - 122,8 mln zł. Docelowy poziom przychodów przekroczyć ma 200 mln zł.

Planom konsolidacji sprzeciwiają się pracownicy MSR. W poniedziałek w proteście przeciwko decyzjom władz stoczni blokowali jedno ze skrzyżowań Świnoujścia. Jak powiedział PAP Stanisław Kubera z Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej MSR, związkowcy planują podjąć kolejne działania w ramach protestu. Nie zdradził jednak, jakie.

"Załoga MSR nie uznaje decyzji walnego zgromadzenia, ponieważ nie wzięto pod uwagę stanowiska strony społecznej, czyli pracowników stoczni, którzy w referendum opowiedzieli się przeciwko konsolidacji" - podkreślił.

W referendum wzięło udział 80 proc. pracowników, a 98 proc. zagłosowało przeciwko połączeniu z "Gryfią".

Prezentując w ub.r. plany połączenia firm, prezes obu stoczni Lesław Hnat zapewniał, że ich realizacja nie oznacza zwolnień grupowych. Nie wykluczał jednak, że zatrudnienie w stoczniach może się zmniejszyć o kilka procent, m.in. w wyniku przystąpienia pracowników do programu dobrowolnych odejść.

"Konsolidacja to m.in. obniżenie kosztów funkcjonowania stoczni, wzrost przychodów. Ponieważ możliwe będzie efektywniejsze wykorzystanie mocy przerobowych (...)zakładamy, że w 2014 roku rentowność stoczni osiągnie ok. 4 proc." - przekonywał wówczas Hnat.

Radni Świnoujścia zaapelowali w czerwcu do najwyższych władz państwa o wstrzymanie konsolidacji. Jak wyjaśniali w dokumencie, ich niepokój wynika z braku konkretnych działań zmierzających do zabezpieczenia interesów pracowników stoczni w Świnoujściu oraz pracowników licznych firm kooperujących z tym zakładem.

Największym akcjonariuszem połączonych stoczni - MSR "Gryfia" SA - ma być MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, który obejmie 80,29 proc. akcji. MARS FIZ zarządzany jest przez MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, którego właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Do pracowników należeć będzie 12,24 proc. akcji, a do Skarbu Państwa - 7,46 proc. akcji spółki.

"Gryfia" jest jedną z największych stoczni remontowych w Polsce. Zatrudnia ok. 590 osób. W świnoujskiej stoczni pracuje natomiast 360 osób. Stocznie remontują statki i zajmują się produkcją off-shore, związaną z wielkogabarytowymi konstrukcjami dla sektora energetyki morskiej. (PAP)

epr/ je/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz