Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akt oskarżenia ws. fundacji Szeremietiewa zwrócony prokuraturze

0
Podziel się:

Do prokuratury wraca akt oskarżenia wobec b.
wiceministra obrony Romualda Szeremietiewa i jego doradcy
Zbigniewa Farmusa, którym zarzucono defraudację 74 tys. zł z kasy
Fundacji Niepodległości Polski.

Do prokuratury wraca akt oskarżenia wobec b. wiceministra obrony Romualda Szeremietiewa i jego doradcy Zbigniewa Farmusa, którym zarzucono defraudację 74 tys. zł z kasy Fundacji Niepodległości Polski.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uznał w piątek, że w tym trwającym od trzech lat w warszawskiej prokuraturze apelacyjnej śledztwie trzeba uzupełnić istotne braki.

"Szkoda, że trzy lata trzeba było czekać na to, by prokuratura przeanalizowała dokumenty fundacji, na co już wtedy wskazywali obrońcy" - mówił PAP Szeremietiew, b. wiceminister obrony narodowej w rządzie Jerzego Buzka.

Według niego Fundacja Niepodległości Polski, w której władzach on sam nie zasiadał (był jej fundatorem, obecnie fundacja jest już zlikwidowana), wszystkie pieniądze wydawała legalnie, nie zaś na kampanię wyborczą - co prokuratura zarzuciła Szeremietiewowi i Farmusowi (był w zarządzie fundacji). "Wystarczy przejrzeć rachunki za prąd, wodę, telefony i inne dokumenty" - dodał Szeremietiew.

Na piątkowym posiedzeniu sądu, który zdecydował zwrócić akt oskarżenia prokuraturze, stawił się Szeremietiew, a także Farmus, który po zwróceniu mu paszportu wyjechał za granicę, ale teraz stawił się w sądzie.

W grudniu 2006 r. Farmus został uznany przez sąd za winnego ujawniania kontrahentom resortu tajnych informacji z przetargów - za co skazano go na 2,5 roku więzienia. Zarazem sąd uniewinnił Farmusa od wszystkich zarzutów mówiących o żądaniu i przyjmowaniu łapówek w łącznej kwocie 170 tys. dolarów. W sprawie zapowiedziano apelacje.

Od września 2005 r. trwa inny proces Szeremietiewa, w którym prokuratura zarzuca mu korupcję. Sąd utajnił ten proces, łącznie z aktem oskarżenia. Wiadomo, że Szeremietiew odpowiada za przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę interesu publicznego oraz korupcję. Szeremietiewowi, który nie przyznaje się do winy, grozi do 10 lat więzienia. Wraz z nim na ławie oskarżonych zasiadają Małgorzata S. i Krzysztof S., oskarżeni o wręczenie lub obietnicę wręczenia korzyści majątkowych wiceszefowi MON.

Zdaniem byłego wiceministra, obecnie wykładowcy w prywatnej wyższej szkole, za wysuniętymi wobec niego zarzutami mogą stać "ludzie z tajnych służb, nie instytucje, ale ludzie z tych służb". Według Szeremietiewa, prowadzone przezeń przetargi na bojowy samolot wielozadaniowy, transporter opancerzony i pocisk przeciwpancerny zmierzały ku rozstrzygnięciu, a "to się mogło nie podobać różnym ludziom".

Według prokuratury, Szeremietiew miał w 1998 roku za łapówkę zmienić kryteria przetargu na kupno samochodów dla MON tak, by wygrała spółka Fiat Auto Poland. Śledztwo wszczęto, gdy Szeremietiew był wiceministrem w rządzie Buzka, w lipcu 2001 roku, po artykule w "Rzeczpospolitej". Gazeta napisała, że asystent wiceministra Zbigniew Farmus domagał się od firm zbrojeniowych łapówek w imieniu swego szefa. Po publikacji Szeremietiew został zawieszony, a potem odwołany z MON.

Według Szeremietiewa, oskarżenie jest bezzasadne, a śledztwo prowadzono stronniczo, korzystają się z niewiarygodnych świadków, "naciąga" dowody i fałszywie interpretuje działania wiceszefa MON. Niedawno trwająca już dwa lata sprawa została przeniesiona z sądu rejonowego do wyższej instancji, bo zmieniły się przepisy Kodeksu postępowania karnego, a ustawodawca nie przewidział możliwości dokończenia zaczętych procesów.

Szeremietiew odkąd - po artykule z lipca 2001 r. w "Rzeczpospolitej" pt. "Kasjer z ministerstwa obrony" - znalazł się w zainteresowaniu organów ścigania, wycofał się z życia publicznego. W piątek powiedział PAP, że nie wyklucza powrotu do niego, ale po oczyszczeniu się z zarzutów - na co ma nadzieję. (PAP)

wkt/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)