Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aktorka Danuta Michałowska honorowym obywatelem Krakowa

0
Podziel się:

Rada Miasta Krakowa zdecydowała w środę o
nadaniu honorowego obywatelstwa miasta Danucie Michałowskiej,
obchodzącej w tym roku 85. urodziny aktorce, pedagogowi i
wieloletniej przyjaciółce Karola Wojtyły. Uroczyste wręczenie
tytułu nastąpi pod koniec marca.

Rada Miasta Krakowa zdecydowała w środę o nadaniu honorowego obywatelstwa miasta Danucie Michałowskiej, obchodzącej w tym roku 85. urodziny aktorce, pedagogowi i wieloletniej przyjaciółce Karola Wojtyły. Uroczyste wręczenie tytułu nastąpi pod koniec marca.

Prof. Michałowską uhonorowano za "poświęcenie dla sztuki i teatru, umiejętne przekazywanie piękna słowa i pobudzanie wyobraźni".

W uzasadnieniu uchwały radni przypomnieli, że Danuta Michałowska przez 43 lata pracy pedagogicznej uczyła ok. 900 aktorów, a swoją wiedzę przekazywała m.in. Olgierdowi Łukaszewiczowi, Wojciechowi Pszoniakowi, Janowi Fryczowi i Krzysztofowi Globiszowi.

Swoją aktorską drogę Danuta Michałowska rozpoczęła w 1940 r. pod kierunkiem Juliusza Osterwy. Grała w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka, gdzie poznała Karola Wojtyłę, z którym przyjaźniła się aż do śmierci. Była też jedną z pierwszych interpretatorek poezji Wojtyły.

Po likwidacji Teatru Rapsodycznego pracowała w Starym Teatrze i jako pedagog w krakowskiej PWST. Założyła Teatr Jednego Aktora, który po wyborze Wojtyły na papieża przekształciła w Teatr Godziny Słowa.

W gronie honorowych obywateli Krakowa są m.in. Ludwik Solski, Sławomir Mrożek, Lech Wałęsa, Czesław Miłosz, Piotr Skrzynecki, Stanisław Lem, Wisława Szymborska, Jan Nowak Jeziorański. (PAP)

wos/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)