Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Albania: Parlament zatwierdził rząd Ediego Ramy

0
Podziel się

Parlament Albanii zatwierdził w niedzielę gabinet nowego socjalistycznego
premiera kraju Ediego Ramy, który ogłosił, że priorytetem jego rządu będzie zbliżenie Tirany do UE
oraz uzdrowienie albańskiej gospodarki.

bEpPmBrF

Parlament Albanii zatwierdził w niedzielę gabinet nowego socjalistycznego premiera kraju Ediego Ramy, który ogłosił, że priorytetem jego rządu będzie zbliżenie Tirany do UE oraz uzdrowienie albańskiej gospodarki.

W skład nowego rządu wjedzie 20 ministrów, w tym sześć kobiet, a jedna z nich będzie kierować resortem obrony. Pięciu ministrów należy do ugrupowania Socjalistyczny Ruch na rzecz Integracji najbliższego sojusznika Ramy Ilira Mety.

48-letni Edi Rama, były burmistrz Tirany, jest szefem Partii Socjalistycznej. Lewicowa opozycja pod przewodnictwem socjalistów odniosła zdecydowane zwycięstwo w czerwcowych wyborach parlamentarnych.

bEpPmBrH

82 deputowanych głosowało za zatwierdzeniem składu nowego gabinetu, przeciw było 55.

Na łączną liczbę 140 deputowanych w albańskim parlamencie lewicowa koalicja dysponuje 83 miejscami, a Albańska Partia Demokratyczna (PDSh) odchodzącego premiera Salego Berishy i inne prawicowe ugrupowania - pozostałymi 57 miejscami.

Albania jest głęboko podzielona między socjalistów i demokratów, a akty przemocy na tle politycznym są na porządku dziennym. Zachód wciąż nie jest przekonany o trwałości przemian demokratycznych w tym kraju, w którym dodatkowo plagą jest korupcja.

Rozwój sytuacji jest bacznie obserwowany przez Zachód z powodu obaw o stan demokracji w Albanii, która jest członkiem NATO i ubiega się obecnie o członkostwo w UE.

bEpPmBrN

Tirana od stycznia 2003 r. prowadzi negocjacje z UE w sprawie podpisania układu stowarzyszeniowego. Już dwukrotnie Bruksela odmówiła jej przyznania statusu kandydata, gdyż wiele krajów uznało jej postępy za niewystarczające, zwłaszcza w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną.(PAP)

fit/ mc/

14582396 arch.

bEpPmBsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)