Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Albania podzielona w wyborach

0
Podziel się:

Wyników można oczekiwać najwcześniej dziś.

Albania podzielona w wyborach
(PAP/EPA)
bEDCfNGt

W wyborach parlamentarnych w Albanii obie rywalizujące koalicje: lewicowy sojusz opozycji pod przywództwem Ediego Ramy i prawica skupiona wokół premiera Salego Berishy ogłosiły zwycięstwo. Wyników można oczekiwać najwcześniej dziś.

Obie koalicje przedstawiły sondaże świadczące o ich wygranej. Agencja Reutera zastrzega, że badania takie w przeszłości nie okazywały się dokładne.

Na konferencji prasowej w Tiranie po zamknięciu większości lokali wyborczych Rama ogłosił: _ Zwyciężyła Partia Socjalistyczna i Sojusz na rzecz Europejskiej Albanii. Nasze dane pokazują, że zwyciężyliśmy nad siłami destrukcji _. Wezwał Berishę, żeby przygotował przekazanie władzy po dwóch kolejnych kadencjach. Licznie zgromadzeni sympatycy lewicowego sojuszu skandowali: _ Zwycięstwo! _.

bEDCfNGv

Zwycięstwo obwieścił także prawicowy sojusz z rządzącą Partią Demokratyczną Berishy. _ Jestem przekonany o naszym wielkim zwycięstwie _ - oznajmił Berisha.

Minister ds. integracji Majlinda Bregu oświadczyła: _ Wszystkie nasze sondaże w przekonujący sposób wskazują, że obywatele głosowali na nasz sojusz. Rama przypieczętował swoją głęboką porażkę _.

Oba sojusze zaapelowały do swoich przedstawicieli w komisjach wyborczych, by uważali na przeliczanie kart do głosowania, aby zapobiec nadużyciom. W Albanii głosy wyborcze liczą przedstawiciele partii, co - jak twierdzą zachodni dyplomaci, na których powołuje się Reuters - często prowadzi do sporów i opóźnień.

Pierwsze rezultaty spodziewane są w poniedziałek. Nie jest jednak jasne, czy nie nastąpi to później w konstytucyjnie przewidzianym terminie trzech dni. Zwłoka może wyniknąć z sytuacji w Centralnej Komisji Wyborczej (CKW): trzech z siedmiu członków komisji wycofało się z niej w wyniku sporów politycznych i nie będzie ona mogła zatwierdzić wyników wyborów - ma to uczynić sąd.

bEDCfNGB

Zobacz zdjęcia z wyborów parlamentarnych w Albanii

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/wybory-parlamentarne-w-albanii-g558983.html) Lokale wyborcze miały być zamknięte o godz. 19, ale CKW ogłosiła, że zatwierdziła przedłużenie głosowania tam, gdzie to konieczne ze względu na znaczne kolejki wyborców.

Na dwie godziny przed zamknięciem lokali wyborczych frekwencja wynosiła 43 proc., a więc 3 pkt proc. więcej niż w poprzednich wyborach parlamentarnych w 2009 r.

Dzień wyborów przyćmiła również przemoc, której ofiarami padły trzy osoby. Jak podał rzecznik policji, podczas strzelaniny zginął działacz Albańskiej Partii Socjalistycznej (PSSh) 53-letni Gjon Gjoni, a ranny został Mhill Fufi, 49-letni kandydat rządzącej Partii Demokratycznej. Ranny został także krewny Fufiego. Okoliczności zdarzenia, do którego doszło w Lacu, ok. 50 km na północny wschód od Tirany, nie są jasne; rzecznik policji potwierdził, że zaczęło się od sprzeczki.

bEDCfNGC

Doszło też do innego incydentu: do lokalu wyborczego nie wpuszczono dziennikarza i zniszczono kamerę prywatnej stacji telewizyjnej Top Channel, a jej operatora pobito.

Niedzielne wybory są bacznie obserwowane przez Zachód z powodu obaw o stan demokracji w dążącej do UE i należącej do NATO Albanii. Od poprzednich wyborów kraj pogrążony jest w kryzysie politycznym, ponieważ opozycja do tej pory nie chce uznać wyników tamtego głosowania.

Obie główne partie są jednomyślne ws. dążenia kraju do członkostwa w UE. Jednak sytuacja polityczna hamuje postęp Albanii na tej drodze. UE dwukrotnie odmówiła przyznania jej statusu kandydata.

Tirana od stycznia 2003 r. prowadzi negocjacje z UE w sprawie podpisania układu stowarzyszeniowego. Spodziewała się go podpisać w 2004 r., ale wiele krajów uznało jej postępy za niewystarczające, zwłaszcza w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

bEDCfNGD

Czytaj więcej w Money.pl

bEDCfNGW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)