Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.02.2011 15:46

Album z okazji 20-lecia Fundacji Teatrum Gedanense

"Piękna Dwudziestoletnia" - taki tytuł nosi wydany właśnie album poświęcony 20. rocznicy założenia w Gdańsku Fundacji Teatrum Gedanense. Głównym celem tej organizacji jest budowa w mieście Teatru Szekspirowskiego, ma ona ruszyć na początku marca.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Piękna Dwudziestoletnia" - taki tytuł nosi wydany właśnie album poświęcony 20. rocznicy założenia w Gdańsku Fundacji Teatrum Gedanense. Głównym celem tej organizacji jest budowa w mieście Teatru Szekspirowskiego, ma ona ruszyć na początku marca.

"Byliśmy jedną z pierwszych fundacji, która powstały na początku lat 90. Były takie okresy w naszej historii, które określiłbym jednym słowem: mordęga. Czasami to chyba siły nadprzyrodzone ratowały nas z różnych opresji. Nikomu dziś nie radziłbym zakładać fundacji bez wsparcia finansowego" - powiedział w piątek na konferencji prasowej prezentującej album, prezes Fundacji, anglista Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Jerzy Limon.

Okolicznościową książkę, w nakładzie 1000 egzemplarzy, wydało gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria.

Album zawiera ok. 300 zdjęć kolorowych i czarno-białych oraz 52 rozmowy z osobami, które w różny sposób były ważne w dwudziestoletniej historii Fundacji Teatrum Gedanense; począwszy od jej pracowników i wolontariuszy, poprzez sponsorów na artystach kończąc. W albumie przeczytać można m.in. wspomnienia Jolanty Kwaśniewskiej, Jacka Saryusza-Wolskiego, Waldemara Dąbrowskiego, Andrzeja Wajdy, Feliksa Falka, Krystyny Jandy i Marka Kondrata.

Fundacja, która zainaugurowała swoją działalność 5 stycznia 1991 r. w Ratuszu Staromiejskim, powstała pod patronatem księcia Walii Karola, jednym z jej patronów honorowych jest reżyser Andrzej Wajda. Głównym zadaniem fundacji jest budowa w mieście Teatru Szekspirowskiego. Kierowana przez prof. Limona instytucja organizuje też w Gdańsku Festiwal Szekspirowski.

Limon zapowiedział, że na 5 marca zaplanowano uroczystość przekazania przyszłemu wykonawcy Teatru Szekspirowskiego placu pod budowę. Inwestycja ma być zakończona w 2013 r.

W tym tygodniu, doszło do otwarcia kopert z ofertami na budowę siedziby teatru. Najkorzystniejszą ofertę (w przetargu jedynym kryterium była cena) złożyła spółka Pol-Aqua z Piaseczna, która zadeklarowała, że wykona tę inwestycję za ok. 66,7 mln zł. Pozostałych sześć firm, które zgłosiło się do przetargu, ma prawo odwołać się od decyzji komisji przetargowej.

Kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano we wrześniu 2009 r. W uroczystości tej uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Koszt budowy Teatru Szekspirowskiego wyniesie ponad 80 mln zł, z czego 50 mln to dotacja z Unii Europejskiej, resztę po połowie sfinansują samorządy: gdański oraz marszałkowski.

Budynek, który będzie miał m.in. otwierany dach, zaprojektował włoski architekt Renato Rizzi, autora m.in. autora m.in. Pałacu Sportu we włoskim Trento i Muzeum Egipskiego w Kairze.

Obiekt, w zależności od rozmieszczenia trzech scen i widowni, które nie będą miały stałego miejsca, będzie mógł pomieścić ok. 400-500 osób. Budynek ma mieć unikalną konstrukcję - m.in. otwierany dach, który nawiązywać ma do spektakli wystawianych w czasach elżbietańskich na niezadaszonych scenach.

Nowy teatr powstanie w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego.

W miejscu tym w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r. Po rozebraniu Szkoły Fechtunku w 1740 r. powstał w tym samym miejscu inny teatr, zwany Komedienhaus, który funkcjonował do początku XIX wieku.

Teatr Szekspirowski będzie działał na zasadzie impresariatu, nie będzie więc miał stałego zespołu aktorskiego. (PAP)

rop/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz