Notowania

litwinienko
14.03.2013 22:40

Aleksander Litwinienko. Dochodzenie w sprawie śmierci przełożone

Sędzia nie chciał przesuwać terminu, lecz 2 października jest najbliższą datą, gdy można będzie wszystko przygotować i rozpocząć merytoryczne dochodzenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Długo oczekiwane dochodzenie sądowe w sprawie śmierci byłego rosyjskiego agenta Aleksandra Litwinienki ponownie odroczono. Nie zacznie się ono przed październikiem, o czym powiadomił zajmujący się tą sprawą Robert Owen.

Na zdjęciu wdowa po Aleksandrze, Marina Litwinienko.

Owen wyjaśnił, że nie chciał przesuwać terminu, lecz 2 października tego roku jest najbliższą datą, gdy można będzie wszystko przygotować i rozpocząć merytoryczne dochodzenie. Wcześniej mówiono, że publiczne dochodzenie przed sądem koronerskim ma się rozpocząć w maju.

Sędzia Robert Owen wyraził nadzieję, że wdowa po Litwinience, Marina, którą zapewne rozczaruje odroczenie sprawy o pięć miesięcy, zrozumie tę decyzję i konieczność starannego przygotowania materiałów.

Litwinienko, były funkcjonariusz rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), a wcześniej KGB, w 2000 roku zbiegł do Londynu wraz z żoną i synem, gdzie uzyskał azyl polityczny i ostro krytykował ówczesnego prezydenta Rosji Władimira Putina, m.in. za politykę w Czeczenii i prześladowanie opozycjonistów.

1 listopada 2006 roku Litwinienko spotkał się w hotelu _ Millenium _ w Londynie z dwoma dawnymi znajomymi ze służby: Andriejem Ługowojem i Dmitrijem Kowtunem. Wypił z nimi herbatę, a 23 listopada zmarł w wyniku otrucia polonem 210, najprawdopodobniej podanym mu w herbacie.

Sprawa Litwinienki jest sporną kwestią między Londynem a Moskwą z powodu odmowy wydania przez Rosję Ługowoja, uważanego przez brytyjskich śledczych za głównego podejrzanego o zabójstwo. Odmowa wydania Ługowoja przez Rosję doprowadziła m.in. do zamrożenia współpracy służb bezpieczeństwa obu krajów.

Czytaj więcej o Rosji i Wielkiej Brytanii w Money.pl
Minister utajnia ważne informacje. Jest protest Brytyjski szef MSZ utajnił części dowodów w publicznym postępowaniu ws. okoliczności śmierci byłego funkcjonariusza KGB i FSB Aleksandra Litwinienki.
To nie science fiction. Wielka Brytania... Brytyjski minister stanu ujawnił, że komórka działająca nieoficjalnie od lutego ma na swym koncie 19 aresztowań.
Ta zbrodnia miała zaszkodzić władzom Rosji Obrona wskazuje na zbytnią surowość wyroku i podkreśla, że sąd nie uwzględnił pomocy oskarżonego w wykryciu tego przestępstwa.
Tagi: litwinienko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz