Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aleksiejew: pakiet umów w czasie wizyty Miedwiediewa

0
Podziel się:

W czasie wizyty prezydenta Rosji w Polsce podpisana zostanie deklaracja o
współpracy gospodarczej, memorandum ws. współpracy prokuratur, a także umowa dotycząca transportu
morskiego - poinformował w czwartek ambasador Rosji w RP Aleksander Aleksiejew.

W czasie wizyty prezydenta Rosji w Polsce podpisana zostanie deklaracja o współpracy gospodarczej, memorandum ws. współpracy prokuratur, a także umowa dotycząca transportu morskiego - poinformował w czwartek ambasador Rosji w RP Aleksander Aleksiejew.

"Ta wizyta jest skierowana na to, żeby otworzyć nie tylko nową stronę, ale nowy rozdział w stosunkach polsko-rosyjskich. Taki sam cel ma pakiet dokumentów, który jest przygotowywany do podpisania" - mówił na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie szef rosyjskiej placówki. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew rozpoczyna wizytę w Polsce 6 grudnia.

Ambasador nie odpowiedział na pytanie, czy rosyjski przywódca przywiezie do Warszawy jakieś dokumenty dotyczące sprawy katyńskiej. Zastrzegł jednak, że nie może tego wykluczyć. Jego zdaniem coraz więcej dokumentów będzie przekazywanych stronie polskiej.

"Robimy ważne kroki do przodu, jeśli chodzi o odtajnianie materiałów i współpracę w zakresie wyjaśniania sprawy katyńskiej" - przekonywał. Przypomniał w tym kontekście przyjętą kilka dni temu przez rosyjską dumę uchwały o zbrodni katyńskiej i jej ofiarach. Oświadczył, że sprawy związane z Katyniem są pod stałym nadzorem najwyższych władz Rosji.

Jak zaznaczył Aleksiejew gotowa do podpisania jest już deklaracja o współpracy w zakresie modernizacji, natomiast przygotowywane do podpisu są umowy dotyczące transportu morskiego, o wspólnej walce z zanieczyszczeniami w Bałtyku, a także memorandum dotyczące współpracy między prokuraturami Polski i Rosji.

"Modernizacja to bardzo szerokie pojęcie. W Federacji Rosyjskiej składają się na to nie tylko aspekty gospodarcze. Chodzi o bardzo poważne zmiany, które mają nastąpić w życiu społecznym kraju, łącznie z aktywizacją społeczeństwa obywatelskiego i podkreśleniem roli organizacji pozarządowych" - wyjaśnił.

Odnosząc się do dokumentu, który będzie podpisany w Warszawie ambasador powiedział, że będzie on dotyczył głównie aspektów gospodarczych modernizacji. "Przede wszystkim chodzi o operatorów gospodarczych. Państwo nie może decydować o tym, kto co powinien zrobić, ale może i powinno stwarzać do tego odpowiednie warunki i właśnie o to chodzi w tym dokumencie" - mówił.

Aleksiejew dodał, że znaczenie memorandum dotyczącego współpracy prokuratur wychodzi poza zakres śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej i sprawy katyńskiej. "Ono będzie dotyczyło wszystkich aspektów współpracy miedzy prokuraturami" - podkreślił ambasador. Poinformował, że w związku z podpisaniem tego dokumentu w składzie delegacji będzie rosyjski prokurator generalny.

Ambasador poinformował, że wraz z Miedwiediewem do Warszawy przyjadą również osoby odpowiedzialne za sprawy gospodarcze, kierownictwo prokuratury, szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oraz wielu innych urzędników, którzy odpowiadają za rozwój stosunków między Warszawą a Moskwą.

Aleksiejew podkreślił, że przed wizytą odbyło się wiele spotkań przygotowawczych: zbierały się komitety strategii, odbyło się posiedzenie międzyrządowego zespołu ds. współpracy gospodarczej, spotykała się Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych. Jak tłumaczył w tych działaniach chodziło o to, żeby we wszystkich obszarach stosunków polsko-rosyjskich "pójść do przodu i spojrzeć w przyszłość".

Zwracał uwagę, że całkiem dobrze wygląda wymiana handlowa między naszymi państwami, której poziom powraca na wysokość sprzed kryzysu. Od początku roku do września wymiana wzrosła ona o 40 proc. i wynosi obecnie prawie 15 mld. dolarów - poinformował.

Ambasador zaznaczył, że w wymianie handlowej są dwie dysproporcje, które muszą być usunięte. Po pierwsze bardzo wysoki poziom ujemnego salda handlu polskiego, po drugie bardzo wysoki poziom udziału surowców w eksporcie rosyjskim do Polski.

"Skorygować te dysproporcje można tylko poprzez sprowadzanie coraz większej ilości polskich towarów do Rosji i spowodowanie, żeby Rosja sprzedawała do Polski coraz więcej wyrobów gotowych" - ocenił.

Ambasador jest przekonany, że prezydenci docenią współpracę w sprawie śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej, a także zdecydują jak w sposób szczególny i odpowiedni oddać hołd jej ofiarom. Jego zdaniem współpraca prokuratorów polskich i rosyjskich układa się w tym zakresie bardzo dobrze, a wręcz bezprecedensowo.

Dyplomata poinformował, że w program wizyty przewiduje wręczenie nagrody reżyserowi Andrzejowi Wajdzie. Nie podał jednak więcej szczegółów w tej sprawie.(PAP)

stk/ par/ mag/

wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)