Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Aleksy II w Radzie Europy: Oderwanie się od korzeni chrześcijańskich może być zgubne dla Starego Świata

0
Podziel się:

TASS,Interfax) - Patriarcha Moskwy i
Wszechrusi Aleksy II ostrzegł we wtorek na forum Zgromadzenia
Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu, że oderwanie się od
chrześcijańskich korzeni może być zgubne dla Starego Świata.

TASS,Interfax) - Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II ostrzegł we wtorek na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu, że oderwanie się od chrześcijańskich korzeni może być zgubne dla Starego Świata.

"Zniszczenie moralnych norm może podważyć percepcję świata przez Europejczyków i doprowadzić narody kontynentu do granicy, której przekroczenie oznacza utratę duchowej i kulturowej tożsamości, a także samodzielnego miejsca w historii" - powiedział Aleksy II.

Przypomniał, że sama koncepcja praw człowieka - ta "najważniejsza polityczna idea Europy" - powstała "nie bez wpływu chrześcijańskiej nauki o ludzkich wartościach, wolności i moralnym życiu".

"Obecnie w Europie i w świecie istnieje wielkie zagrożenie ekstremizmem i terroryzmem, działającymi często pod przykrywką haseł religijnych. Podstawą tej niszczącej siły jest religijny analfabetyzm, moralne ubóstwo. I dlatego jestem przekonany, że młodzież powinna mieć możliwość wolnego wyboru poznawania w ogólnodostępnej szkole swojej religijnej tradycji. Konieczna jest także podstawowa wiedza i o innych tradycjach, gdyż to tworzy podstawę dla pokojowego, wspólnego życia" - mówił zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.

Aleksy II wyraził opinię, że postęp technologiczny na świecie na nowo stawia kwestie praw człowieka. Człowiek powinien pozostać człowiekiem - nie towarem, nie znajdującym się pod kontrolą elementem systemów elektronicznych, nie obiektem eksperymentów, nie częściowo sztucznym organizmem. Dlatego właśnie nauki i technologii nie można oddzielać od oceny moralnej ich dążeń i skutków - uważa patriarcha. (PAP)

jo/ ap/

3310

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)