Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Alibabki odznaczone medalem Gloria Artis

0
Podziel się:

Alibabki - żeński zespół wokalny, który wylansował popularne w latach 60. i
70. przeboje "Jak dobrze wstać skoro świt" czy "Kwiat jednej nocy", otrzymały w środę przyznawane
przez ministra kultury srebrne medale Gloria Artis, z okazji 45-lecia działalności artystycznej.

Alibabki - żeński zespół wokalny, który wylansował popularne w latach 60. i 70. przeboje "Jak dobrze wstać skoro świt" czy "Kwiat jednej nocy", otrzymały w środę przyznawane przez ministra kultury srebrne medale Gloria Artis, z okazji 45-lecia działalności artystycznej.

Medale wręczył członkiniom Alibabek wiceminister kultury Piotr Żuchowski. Odznaczone zostały: Ewa Brzozowska, Anna Dębicka-Czaplicka, Agata Dowhań, Krystyna Grochowska, Sylwia Krajewska i Wanda Narkiewicz.

Zespół powstał na przełomie 1963 i 1964 r., a w jego składzie znalazły się dziewczęta śpiewające w Harcerskim Chórze "Cykady" pod dyrekcją Władysława Skoraczewskiego. Skład zespołu często się zmieniał, w Alibabkach śpiewała m.in. Basia Trzetrzelewska. W latach 1969-1973, na skutek częstych przetasowań, doszło do powstania konkurencyjnej grupy. Odbyła się wtedy precedensowa sprawa sądowa w historii polskiej muzyki rozrywkowej o prawo do nazwy. Zostało ono przywrócone założycielkom Alibabek, które wznowiły działalność w roku 1974.

Pierwszym szlagierem wylansowanym przez Alibabki w 1967 roku był, nagrany wspólnie ze Skaldami, utwór "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał". Stał się on nie tylko tytułowym przebojem płyty Skaldów, ale także Radiową Piosenką 1967 roku.

Alibabki śpiewały piosenki do muzyki najpopularniejszych kompozytorów muzyki popularnej, m.in. Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Zielińskiego, Ryszarda Poznakowskiego, Katarzyny Gaertner, Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Wśród autorów tekstów piosenek Alibabek znaleźli się Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Magda Czapińska czy Wojciech Młynarski. Największe przeboje Alibabek to m.in.: "Dom w malwy malowany", "Ene, due, rabe", "Grajmy sobie w zielone", "Idzie świt", "Kapitańskie tango", "Kwiat jednej nocy".

Alibabki wspomagały też chórkami innych polskich wykonawców. Śpiewały m.in. z Anną Jantar, Budką Suflera, zespołem Breakout, Czesławem Niemenem, Czerwonymi Gitarami, Marylą Rodowicz i Markiem Grechutą.

Alibabki aż 15 razy wystąpiły na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, na którym zdobyły trzy główne nagrody oraz Kryształowy Kamerton za całokształt działalności artystycznej.

W latach 80. zespół przerwał działalność. Wznowił ją na krótko w roku 1987.

Obecnie zespół sporadycznie występuje przed publicznością, bierze udział w artystycznych wydarzeniach. W czerwcu 2009 roku Alibabki odsłoniły swoją gwiazdę z brązu wmurowaną w bruk opolskiego Rynku. Pojawiły się także w Warszawie, na czerwcowej inauguracji działalności internetowego publicznego Cyfrowego Archiwum Agnieszki Osieckiej, podczas której zaśpiewały kilka utworów ze swego repertuaru do słów poetki. (PAP)

agz/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)