Notowania

wikileaks
08.10.2011 07:21

Ameryka będzie się chronić przed nowym WikiLeaks. Dlaczego tak późno?

Amerykański rząd ogłosił kroki, mające na celu kontrolowanie dostępu do tajnych informacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(New Media Days/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Amerykański rząd ogłosił kroki, mające na celu kontrolowanie dostępu do tajnych informacji. Po skandalu z portalem WikiLeaks władze USA chcą uniknąć kolejnego wycieku poufnych dokumentów wojskowych i depesz dyplomatycznych - pisze agencja Reutera.

Na zdjęciu założyciel WikiLeaks Julian Assange

Dekret prezydencki nakazuje amerykańskim agencjom rządowym, by wyznaczyły wysoko postawionych urzędników, których zadaniem będzie zapobieganie i wykrywanie wycieków. Zakłada powołanie oddziału specjalnego, który będzie kontrolował członków rządu, dyplomatów i żołnierzy, mających dostęp do tajnych informacji.

Jak podał Biały Dom, oddział, na którego czele stanie prokurator generalny i szef wywiadu, w ciągu roku określi rządową strategię zapobiegania kradzieży danych. Dekret to efekt wielomiesięcznych prac komitetu powołanego przez Biały Dom po ujawnieniu przez demaskatorski portal internetowy WikiLeaks tajnych materiałów Pentagonu i Departamentu Stanu USA.

O przekazanie portalowi tajnych informacji oskarżony jest były żołnierz Bradley Manning, aresztowany w Iraku w maju 2010 r. Według śledczych, niedostateczne zabezpieczenia w bazie w Iraku sprawiły, że Manning, który pracował tam jako analityk wojskowy, miał dostęp do setek tysięcy poufnych depesz dyplomatycznych Departamentu Stanu USA oraz dokumentów odsłaniających kulisy wojen w Iraku i Afganistanie. Materiały zapisał na płytach CD, a następnie przekazał WikiLeaks.

O przeciekach WikiLeaks czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t78267.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wikileaks;czechy;to;najbardziej;skorumpowany;kraj;europy;srodkowej,204,0,903884.html) Sąsiad Polski najbardziej skorumpowany O wybuchających aferach korupcyjnych amerykańscy dyplomaci informowali Waszyngton obszernie i często już od początku lat 90.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t125420.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wikileaks;idzie;na;wojne;z;the;guardian;ten;wyciek;zagraza;bezpieczenstwu,52,0,901172.html) WikiLeaks oskarża znany dziennik. O co? Demaskatorski portal WikiLeaks oskarżył dziennikarza śledczego o spowodowanie wycieku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t125420.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/portal;wikileaks;zaatakowany;czego;boja;sie;stany,217,0,900569.html) Atak na WikiLeaks. Co chcieli ujawnić? Amerykanie twierdzą, że serwis demaskuje ich informatorów.
Tagi: wikileaks, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz