Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Amerykanie mają plan awaryjny w sprawie Iranu?

0
Podziel się

Plan możliwego uderzenia na irańskie instalacje atomowe zdradził amerykański generał.

Amerykanie mają plan awaryjny w sprawie Iranu?
(Pfc. Andrya Hill/CC/U.S. Army)
bDzFVbJx

*Amerykańskie siły zbrojne opracowały awaryjny plan możliwego uderzenia wojskowego przeciwko irańskim instalacjom atomowym - twierdzi odpowiedzialny m.in. za operacje w Iraku i Afganistanie gen. David Petraeus. *

Byłoby nieodpowiedzialne ze strony wojskowych, gdyby nie przygotowali się na taką ewentualność - przekonywał wojskowy w wywiadzie dla CNN.

Według informacji CNN z niedzieli, Petraeus, dowódca amerykańskich oddziałów na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej, nie podał żadnych szczegółów takiego planu. Powiedział jedynie, że atak na silnie chronione i ukryte pod ziemią instalacje jest możliwy.

bDzFVbJz

USA i część krajów zachodnich uważają, że Iran może wykorzystać swój program wzbogacania uranu do budowy broni atomowej. Teheran przekonuje, że jego działania mają na celu pokojowe wykorzystanie energii atomowej.

USA rozważają wprowadzenie przeciwko Iranowi kolejnych sankcji, jeśli w sporze tym wkrótce nie zostanie osiągnięte porozumienie. Sankcją sprzeciwiają się Chiny. Ich przedstawiciel w Radzie Bezpieczeństwa oświadczył przed kilkoma dniami, że nie nadszedł jeszcze czas na sankcje i potrzeba więcej czasu i cierpliwości do negocjacji.

W połowie stycznia o kolejnych krokach dyskutować będzie tak zwana grupa 5 plus 1 składająca się z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji - oraz Niemiec. Według Iranu Zachód powinien przyjąć _ pragmatyczną linię _, ponieważ sankcje nie przybliżą rozwiązania problemu.

bDzFVbJF
bDzFVbKa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)