Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Amerykanie oficjalnie oskarżają rosyjskich szpiegów

0
Podziel się

Chodzi o 11 osób aresztowanych w ubiegłym tygodniu przez FBI.

Amerykanie oficjalnie oskarżają rosyjskich szpiegów
(conner395/CC/Flickr)
bEhAmXSJ

*Amerykańskie władze federalne oskarżyły przed sądem federalnym w Nowym Jorku o szpiegostwo na rzecz Rosji11 osób aresztowanych w ubiegłym tygodniu przez FBI. Wszystkim postawiono zarzuty udziału w siatce szpiegowskiej, która gromadziła informacje dla rządu rosyjskiego. *

Dodatkowo dziewięć osób oskarżono o udział w spisku i pranie brudnych pieniędzy. Dziesięć osób zostało aresztowanych w USA. Jedenasty oskarżony został zatrzymany na Cyprze, gdzie wkrótce rozpocznie się jego proces ekstradycyjny do USA.

MSZ Rosji oświadczyło w ubiegłym tygodniu, że zatrzymani w USA są obywatelami Rosji, którzy na terytorium Stanów Zjednoczonych znaleźli się w różnym czasie oraz, że nie działali oni na szkodę interesów Ameryki.

bEhAmXSL

W środę ujawniono kopię dokumentu w sprawie odwołania się od decyzji sędziego, który wcześniej, po wyznaczeniu kaucji w wysokości 250 tys. dol., zgodził się na wypuszczenie z aresztu Vicky Palaez. Dziennikarka lewicowej peruwiańskiej gazety _ El Diario _ jest obywatelką amerykańską.

Kobieta, po zwolnieniu z aresztu, miała przebywać w areszcie domowym pod nadzorem elektronicznym. Jej mąż Juan Lazaro, przyznał się agentom federalnym, że szpiegował dla Rosjan i że używał fałszywego nazwiska. Prokuratorzy poinformowali, że za jego mieszkanie płaciła strona rosyjska.

Część podejrzanych mieszkała w Stanach Zjednoczonych jako pary małżeńskie z dziećmi. Większość z 10 zatrzymanych używała fałszywych dokumentów. FBI podczas rewizji znalazła znaczące ilości gotówki.

bEhAmXSR

Jedenasty członek domniemanej rosyjskiej siatki szpiegowskiej, 55-letni Robert Christopher Metsos, Kanadyjczyk z amerykańskim paszportem, został zatrzymany na Cyprze, gdzie wkrótce ma się rozpocząć rozprawa w sprawie jego ekstradycji do USA.

Przedstawiciel Departamentu Stanu odmówił w środę skomentowania doniesień o możliwości wymiany domniemanych szpiegów ze stroną rosyjską.

Agencja Reutera podała w środę informację, że Rosja chce wymienić Igora Sutiagina, specjalistę ds. broni nuklearnej, skazanego w 2004 r. przez rosyjski sąd na karę 15 lat więzienia za szpiegowanie na rzecz Wielkiej Brytanii, na kogoś z rosyjskich agentów zatrzymanych ostatnio w USA.

W środę odbyło się spotkanie podsekretarza Departamentu Stanu Williama Burnsa z ambasadorem Rosji w USA Siergiejem Kislakiem. Rzecznik Departamentu Stanu, Mark C. Toner, pytany przez dziennikarzy o to, czy podczas tego spotkania była omawiana sprawa ewentualnej wymiany szpiegów, powiedział, że rozmowa dotyczyła niedawnej wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Waszyngtonie i innych spraw bilateralnych.

bEhAmXSS

Rzecznik nie wykluczył, że podczas spotkania była też omawiana sprawa domniemanych szpiegów rosyjskich, ale zainteresowanych tematem odesłał do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Igor Sutiagin, specjalista ds. broni nuklearnej, został w 2004 roku skazany na 15 lat więzienia za przekazywanie tajnych informacji wojskowych brytyjskiej firmie, która - jak twierdzili rosyjscy prokuratorzy - faktycznie była przykrywką dla amerykańskiej CIA. Nie wiadomo na kogo konkretnie Sutiagin miałby zostać wymieniony.

bEhAmXTm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)