Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amerykanie wysłali sondę na Marsa

0
Podziel się:

Sonda doleci na miejsce w sierpniu przyszłego roku. Pokona 570 milionów kilometrów.

Amerykanie wysłali sondę na Marsa
(beamartian.jpl.nasa.gov)

Z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała dziś rakieta Atlas V, która wyniosła w kosmos sondę Curiosity. Celem misji jest zbadanie, czy obszar marsjańskiego krateru Gale zawiera dowody na istnienie obecnie lub kiedyś warunków umożliwiających życie.

Start odbył się zgodnie z planem o godzinie 10.02 czasu lokalnego (godzinie 16.02 czasu polskiego) w obecności ponad 13 tysięcy gości.

Lądowanie na Marsie ma nastąpić w sierpniu 2012 roku w kraterze Gale. Sonda pokona 570 milionów kilometrów, a planowany podstawowy czas trwania misji to 1 rok marsjański (98 tygodni). Ogólny koszt przedsięwzięcia to 2,5 miliarda dolarów.

Celem misji jest zbadanie, czy na Czerwonej Planecie były kiedykolwiek warunki umożliwiające życie. Będą przeprowadzane także badania geologiczne, składu chemicznego, izotopowego i mineralogicznego powierzchni i gruntu pod powierzchnią, badania atmosfery oraz promieniowania kosmicznego docierającego do powierzchni planety.

Sonda ma rozmiary 4,5 na 3 metry. Całkowita masa startowa wyniosła 3 893 kilogramy, z czego 899 kilogramów waży łazik Curiosity (pol. Ciekawość). Łazik powinien poradzić sobie z przeszkodami o wysokości do 65 cm i pokonywać trasę do 200 metrów dziennie. Jest większy i cięższy niż ostatnie amerykańskie łaziki marsjańskie (Spirit i Opportunity). Ma długość 3 metrów, szerokość 2,8 metra, wysokość 2,1 metra (do czubka masztu), dodatkowe ramię o długości 2,1 metra, a jego koła mają średnicę po 0,5 metra. Żaden poprzedni łazik marsjański nie był tak zaawansowany technicznie.

Misja kontynuuje strategię marsjańskiej eksploracji przyjętą przez NASA w połowie lat 90., którą można określić jako _ Podążanie za wodą _. Kolejne misje jako jedno ze swoich głównych zadań mają poszukiwanie wody. Mars Science Laboratory wraz z łazikiem Curiosity jest projektem amerykańskiej NASA, ale współpracuje przy nim więcej krajów, m.in.: Rosja, Hiszpania, Kanada i Niemcy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t75831.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polski;chomik;nie;dotrze;na;marsa;kosmiczna;porazka;rosji,86,0,963158.html) Rosyjska porażka. Spadnie na Ziemię? Rosyjska sonda Fobos-Grunt, która miała przywieźć na Ziemię próbki z powierzchni marsjańskiego księżyca Fobos, nie może opuścić orbity okołoziemskiej ponieważ nie zadziałały jej silniki służące do skierowania jej na trajektorię w kierunku Marsa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t124563.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chiny;wysla;w;tym;roku;sonde;na;marsa,130,0,749186.html) Chiny wyślą w tym roku sondę na Marsa Pierwszy marsjański próbnik zostanie wysłany w październiku. Start nastąpi we współpracy z Rosją.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t190554.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nadciaga;roj;meteorow;to;juz;dzisiaj,250,0,967930.html) Nadciąga rój meteorów. To już dzisiaj Poruszają się z prędkością ponad 70 kilometrów na sekundę, a w ciągu jednej godziny widocznych jest dwadzieścia, a nawet trzydzieści z nich. Leonidy, najszybszy rój meteorów, już dzisiejszej nocy będzie można zobaczyć na niebie gołym okiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t75831.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/konczy;sie;520-dniowa;symulowana;wyprawa;na;marsa,86,0,957270.html) Wyprawa na Marsa? 6 osób jakby tam było Głównym celem eksperymentu było sprawdzenie, jak będą zachowywać się ludzie przy tak długim odosobnieniu od świata w niewielkiej grupie. Jaki jest ich stan zdrowia, samopoczucie, reakcje psychologiczne, stosunki w grupie i zdolności kooperacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)